SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA - SLOVENIA 31-28

VIDEO Denisa Dedu a fost impresionată de forța Sloveniei: "Au arătat că pot bate pe oricine"

Articol de - Publicat duminica, 03 decembrie 2017 17:25

Portarul României, Denisa Dedu, a fost impresionată de forța arătată de naționala Sloveniei, după cel de-al doilea meci al României de la Mondialul de handbal feminin, câștigat cu 31-28.

*Marian Ursescu, specialistul GSP în   handbal feminin, este în  Germania, de unde transmite cele mai interesante știri despre naționala României*

Slovenia a câștigat surprinzător primul meci al grupei, în fața naționalei din Franța, scor 24-23, însă au cedat azi în fața tricolorelor, deși au avut în prima repriză chiar și avantaj de 5 goluri.

"Știam că ne așteaptă un meci greu cu Slovenia, au arătat ieri că pot câștiga împotriva oricui, aș vrea să le felicit. Dar sunt foarte fericită pentru echipa mea, că am luptat din greu. Chiar dacă am fost conduse cu 5 goluri, nu am renunțat niciun moment și am avut încredere că putem câștiga", a spus Denisa Dedu la conferința de presă de la final.

SUPEREVOLUȚIE cu Slovenia!

Posted by Gazeta Sporturilor on Sunday, 3 December 2017

Parada la momentul oportun

Denisa Dedu a scos mingea meciului în minutul 58! Scăpată pe contraatac, Ana Gros a avut golul de 28-28 în mână, dar parada Denisei a dat aer echipei.

9 mingi a scos Denisa Dedu la meciul contra Sloveniei. A avut un procentaj de doar 25%, dar și-a ajutat echipa exact în momentele cheie. Și, ce e mai important, a fost peste potarii Sloveniei.

Parada din minutul 58, la 27-28, când Gros a fost singură, față în față cu goal-keeperul echipei maghiare Siofok, o are vie în minte. "Mă bucur că am reușit să-mi ajut echipa. Cred că fiecare fată care a fost pe teren a contribuit câte puțin. Asta înseamnă spirit de luptă și de echipă. E cel mai important", crede Dedu.