SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

WISLA PLOCK - DINAMO 26-26 // Cât de agonizant! Dinamo a pierdut victoria în ultimul minut cu Wisla Plock, favorita grupei de Liga Campionilor!

Sursă foto: Twitter SPR Wisla Plock

Articol de - Publicat duminica, 20 octombrie 2019 19:03

Dinamo rămâne neînvinsă după a 5-a etapă de Liga Campionilor la handbal masculin. „Roș-albii” au pierdut un punct în Polonia, fiind egalați în ultimul minut, scor 26-26.

Dinamo continuă aventura din Liga Campionilor fără greșeală. Campioana României a scos un egal imens duminică seara pe terenul polonezilor de la Wisla Plock, o echipă redutabilă mai ales acasă.

„Câinii” au jucat exact, dar în ultimele secunde s-au precipitat și au ratat victoria. Se pot declara însă mulțumiți având în vedere că leșii au avut ultimul atac și 22 de secunde de joc. Au ratat însă și ei.

A treia deplasare fără înfrângere

Dinamo a început ca o echipă mare jocul de la Plock, instalându-se la conducere. Momentele bune au fost alternate însă, din nou, de căderi inexplicabile și de greșeli neprovocate. De la 7-4, gazdele au trecut în avantaj 9-7, marcând 5 goluri consecutiv, trei dintre ele pe contraatac urmare a paselor greșite date de dinamoviști.

Spaniolul Elizaga Mindegia a fost creierul echipei pregătite de un alt iberic, Xavier Sabate. Elizaga a jucat impecabil și a gândit excelent jocul gazdelor, numai că polonezii s-au lovit mai mereu de defensiva beton a românilor.

Extremele poloneze Matulici, dar mai ales Mihici, ne-au făcut și ele viață grea, dar și Dinamo a ripostat prin Negru, Gavriloaia sau Asoltanei.

Ratarea lui Zulfic...

La 26-25, cu exact un minut înainte de final, Kuduz i-a pasat excelent lui Zulfici pe extrema dreapta. Singur cu Stevanovici, bosniacul a ratat însă, iar pe contră, Wisla a egalat prin același Mihici. Emoțiile au continuat, Mamdouh a forțat în atac, dar noroc că eroul gazdelor Elizaga a trimis ultimul balon mult peste poartă.

26-26, un rezultat mare pentru Dinamo care continuă să rămână neînvinsă. Campionii aduc al patrulea punct de afară, după victoria la Cehov și un alt rezultat de egalitate la Schauffhaussen.

Wisla Plock 26
Mihici 8, Elizaga 7, Matulici 4, Szita 3, Igropulo 2, Stenmalm 1, Krajewski 1
Antrenor: Xavier Sabate

Dinamo 26: Negru 5, Bannour 4, Kuduz 3, Vujici 2, Alouini 2, Asoltanei 2, Gavriloaia 2, Nantes 2, Mamdouh 2, Savenco 1, Zulfic 1

6. Cehovski Medvedi5127:1592
  • Primele două clasate se califică în play-off-ul pentru optimi!

Cu polonezii acasă

În etapa a 6-a din Ligă, Dinamo va juca pe 30 octombrie, pe teren propriu, tot cu polonezii. Cele două echipe s-au întâlnit și în sezonul trecut al Ligii, tot în faza grupelor. Atunci Dinamo a pierdut în Polonia, 28-29, dar a câștigat la București, 24-21.

Dinamo și Wisla aveau să ocupe primele locuri în grupă și să joace în barajul pentru „sferturi”. Bucureștenii au fost eliminați de Sporting Lisabona, dar Wisla au trecut de Silkeborg

Vezi și:

CSM BUCUREȘTI - MKS LUBLIN 35-19 // „Tigroaicele” intră în istorie cu cea mai clară victorie obținută vreodată în Liga Campionilor