SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  ROMÂNIA - COREEA DE SUD 0-4

Calcule: cum ajunge România în „sferturi” la Jocurile Olimpice » Trebuie îndeplinită o singură condiție!

România - Coreea de Sud 0-4 / foto: Raed Krishan (Tokyo) +40   FOTO
România - Coreea de Sud 0-4 / foto: Raed Krishan (Tokyo)

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 iulie 2021 16:09 / Actualizat duminica, 25 iulie 2021 17:43

România a cedat fără drept de apel în fața Coreei de Sud, scor 0-4, în cel de-al doilea meci de la Jocurile Olimpice. Din lideri, „tricolorii” au ajuns pe ultimul loc în grupă, toate echipele fiind însă la egalitate de puncte.

• „Tricolorii” se află acum pe ultima poziție în grupă. Calificarea în sferturi va fi decisă de un criteriu diferit de departajare, la Jocurile Olimpice contând golaverajul înaintea rezultatelor directe.
  • Miercuri, de la 11:30, România înfruntă Noua Zeelandă. De la aceeași oră, Coreea de Sud dă piept cu Honduras.
Laura Ilie le acuză dur pe sportivele clasate înaintea ei la Jocurile Olimpice: „China și Rusia au furat cu nerușinare!”
INTERVIU

Calcule: cum ajunge România în „sferturi” la Jocurile Olimpice

Pentru „tricolori”, urmează duelul de miercuri cu Noua Zeelandă, decisiv pentru calificarea în „sferturi”. Doar victoria califică România mai departe, într-o grupă încinsă de-a dreptul, cu toate cele patru echipe având trei puncte după primele două meciuri.

Atenție, un egal în meciul cu Noua Zeelandă nu ne ajută! La Jocurile Olimpice, în materie de criterii de departajare, contează golaverajul înaintea rezultatelor directe. Actualmente, România are cel mai slab golaveraj al grupei, 1-4,

Mirel Rădoi recunoaște, după dezastrul cu Coreea de Sud: „Lecție de fotbal și mentalitate, o umilință!”

România - Coreea de Sud 0-4

• România a jucat în „10” timp de 45 de minute, după ce debutantul Ion Gheorghe a încasat al doilea galben cu puțin timp înainte de pauză.
  • Nici norocul nu le-a mai surâs „tricolorilor”. După golul deviat marcat împotriva Hondurasului, zeii ne-au întors spatele astăzi: Marius Marin și-a introdus mingea în proprie poartă în prima repriză ('27), pentru ca cea de-a doua reușită a sud-coreenilor să vină tot în urma unei devieri ('59).
  • Golul trei al sud-coreenilor, venit în ultimele minute, ca urmare a penalty-ului comis de Ricardo Grigore, a completat o zi pe care tinerii fotbaliști ai lui Rădoi trebuie s-o uite cât mai repede, însă coșmarul a luat sfârșit abia în minutul 90, când Kang-In Lee, talentatul fotbalist al Valenciei, a făcut „dubla”.
România - Coreea de Sud / foto: Raed Krishan (Tokyo)
+36 FOTO

Roșu la debut » Pariul lui Rădoi a luat două „galbene” în 20 de minute și a fost eliminat!

Ghinion pentru naționala olimpică! Marius Marin a trimis mingea în proprie poartă în minutul 27

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”