SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  HONDURAS - ROMÂNIA 0-1

„Tricolorii”, storși după debutul la Tokyo: „Suntem toți morți! Am căzut fizic”

România a câștigat primul meci de la Jocurile Olimpice, 1-0 cu Honduras. „Tricolorii” au subliniat la final efortul depus pe arena „Kashima”. +49   FOTO

Articol de GSP - Publicat joi, 22 iulie 2021 16:45 / Actualizat joi, 22 iulie 2021 16:54

Honduras - România 0-1. Alex Pașcanu și George Ganea, reacții „la cald”

A fost greu, suntem morți toți! Însă a meritat! E o victorie foarte importantă, acum ne gândim la următoarea partidă. Am profitat de acea fază fixă, a fost important că am dat gol înainte de pauză. Jos pălăria în fața tuturor jucătorilor!

Mai avem două meciuri și sperăm să trecem mai departe. O echipă foarte bună Honduras, eu cred că o să facă puncte în grupa asta. E greu fără suporteri, însă am dat cât am putut și e bine că am câștigat”, a declarat Pașcanu, stoperul de la Ponferradina, pentru TVR.

A fost un meci greu, suntem bucuroși că am câștigat. Este o umiditate foarte mare aici, se vede că am început mai târziu pregătirea. După minutul 75, am căzut puțin fizic. Știam că Honduras este o națională bună, arțăgoasă.

Acum ne odihnim și de mâine ne gândim la Coreea de Sud. Nu se aștepta nimeni ca noi să facem niște rezultate bune aici. Vrem să le arătăm tuturor că jucătorii care sunt aici sunt dispuși să dea totul

ROMÂNIA - HONDURAS 1-0 (FINAL)

Suntem GSP Live! România învinge Hondurasul în prima partidă de la Jocurile Olimpice! Remus Răureanu și Costin Ștucan analizează meciul la GSP Live. Comentează și tu! Noi îți citim mesajul în direct.

4. Coreea de Sud10-10

În caz de egalitate de puncte, principalul criteriu de departajare este golaverajul.

Programul României la Jocurile Olimpice:

• duminică, 25 iulie: Noua Zeelanda - Honduras, România - Coreea de Sud (ora 14:00, ora României)
  • miercuri, 28 iulie; România - Noua Zeelandă (ora 11:30, ora României), Coreea de Sud - Honduras

Sistem de calificare:

• patru grupe a câte patru echipe;
  • merg în sferturile de finală primele două clasate din fiecare serie;
  • în sferturile de finală se încrucișează grupele A+B și C+D (loc 1 vs loc 2).

Dacă va trece de grupe, România va înfrunta în „sferturi” locul 1 sau 2 din grupa A. Adică una dintre Japonia, Africa de Sud, Mexic și Franța. EXEMPLU: România câștigă grupa B, Franța termină pe 2 grupa A ⇒ vom întâlni în „sferturi” Franța U23.

Lotul României pentru Jocurile Olimpice:

• PORTARI: Marian Aioani (Farul Constanța), Mihai Popa (Astra), Ștefan Târnovanu (FCSB);
  • FUNDAȘI: Andrei Rațiu (Villarreal/Spania), Ricardo Grigore (Dinamo București), Andrei Chindriș (FC Botoșani), Virgil Ghiță (Farul Constanța), Alexandru Pașcanu (Ponferradina/Spania), Radu Boboc (Farul Constanța), Florin Ștefan (liber);
  • MIJLOCAȘI: Andrei Ciobanu (Farul Constanța), Marius Marin (Pisa/Italia), Marco Dulca (Chindia Târgoviște), Alexandru Dobre (Dijon/Franța), Valentin Gheorghe (Astra), Ion Gheorghe (FC Voluntari), Tudor Băluță (Brighton/Anglia), Antonio Sefer (Rapid București), Ronaldo Deaconu (Gaz Metan)
  • ATACANȚI: George Ganea (Farul Constanța), Andrei Sîntean (Hermannstadt).

Citește mai multe știri despre Jocurile Olimpice:

Răzvan Burleanu și oficialii României sfidează regulile la Tokyo » Imaginile surprinse de fotoreporterul GSP

De ce s-a dus Mirel Rădoi la Tokyo?! Remus Răureanu: „Ce selecționer mai face asta? De ce nu a lăsat pe alții la o competiție de mâna a 3-a?”

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia