SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  BEIJING 2022

VIDEO Mihaela Hogaș, pe 29 în finala probei de patinaj viteză, 1.000 de metri, de la Beijing

Mihaela Hogaș // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat joi, 17 februarie 2022 12:39 / Actualizat joi, 17 februarie 2022 12:51

Mihaela Hogaș (23 de ani) a obținut locul 29 în finala probei de patinaj viteză, 1.000 de metri, de la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing.

Mihaela Hogaș, singura sportivă din România care a intrat în scenă astăzi la Beijing, a obținut locul 29 din 30 în finala probei de patinaj viteză, 1.000 de metri.

Brașoveanca a intrat în competiție în perechea numărul 3, alături de olandeza Antoinette de Jong. Mihaela a încheiat proba cu un timp de 1:19.33, care i-a adus locul 29 la final. Doar Jiwoo Park, din Coreea de Sud, a avut un timp mai slab (1:19.39).

Aurul a revenit Japoniei, prin Miho Takagi (1:13.19 - record olimpic!), iar podiumul a fost completat de Jutta Leerdam (Țările de Jos, 1:13.83) și Brittany Bowe (SUA, 1:14.61).

Duminică, Mihaela Hogaș participase și la proba de patinaj viteză pe 500 de metri, unde obținuse tot locul 29, cu 39.37 secunde, 2.33 peste liderul Erin Jacskon, din SUA.