SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  SCRIMĂ

Prima reacție a Anei Maria Popescu după argintul din finala Jocurilor Olimpice

Ana Maria Popescu, medalie de argint la Jocurile Olimpice
(foto: Raed Krishan - Tokyo)
Ana Maria Popescu, medalie de argint la Jocurile Olimpice (foto: Raed Krishan - Tokyo)

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 iulie 2021 15:39 / Actualizat sambata, 24 iulie 2021 16:47

Ana Maria Popescu (36 de ani) a câștigat medalia de argint în proba de spadă de la Jocurile Olimpice. În finală, românca a cedat la limită în fața chinezoaicei Sun Yiwen, 10-11.

Ana Maria Popescu a oferit o declarație la cald după finala pierdută la limită cu chinezoiaca Sun Yiwen.

„Sper că de data aceasta să fie suficient, sper să fie ceva mai bine decât data trecută, când «Brânză a pierdut aurul», iar medalia să cântărească suficient cât să asigure un buget bun pentru viitorul scrimei românești.

E o medalie pe care am câștigat-o, sunt foarte fericită. Am trecut prin multe și trebuie să-mi mulțumesc mie pentru acest rezultat”, a declarat sportiva română.

Ana Maria Popescu, alături de Radu Podeanu și Mircea Lascar, antrenorul, respectiv maseurul ei
Ana Maria Popescu, în finala de la spadă, cu Sun Yiwen, la Jocurile Olimpice
Sun Yiwen
+43 FOTO

Mihai Covaliu despre succesul Anei Maria Popescu: „Era medalia care îi lipsea”

Președintele COSR, Mihai Covaliut, a reacționat după ce Ana Maria Popescu a adus prima medalie pentru delegația României la Jocurile Olimpice:

„E clar că făcut un concurs extraordinar, a ajuns în finală, a luptat extraordinar, a fost atât de aproape, a fost la tușa decisivă, avea și prioritate, dar se pare că de data aceasta, chinezoaica a fost mai inspirată.

A luptat extraordinar, este un sportiv și un om de excepție, noi toi trebuie să fim mândri pentru felul în care a concurat azi, cum a trecut peste toate problemele din ultimul an și jumătate și Ana Este aur, deși în seara aceasta a câștigat medalia de argint”, a spus Covaliu.

„Era medalia care-i lipsea, e medalie de argint, e vicecampioană olimpică, iese din această competiție, după această perioadă extrem de dificilă a avut o operație la genunchi, a venit aici a făcut un concurs extraordinar și a pierdut la o tușă, ne tare pare rău. Cu un ochi râdem, cu altul plângem, dar este prima medalie pentru delegația noastră.

Ana a deschis o ușă pe care sper să intre, știu, că vor intra și alții mai mulți sportivi.Câteodată mai pierzi, câteodată mai câștigi, Ana a câștigat foarte multe meciuri la o tușă, a pierdut în seara aceasta la o tușă, cred că Ana este pe plus și trebuie să-i mulțumim pentru cum s-a prezentat.

Ana este un sportiv foarte echilibrat, depinde ea, cum va fi până la Paris 2024, cum o va ajuta corpul să meargă mai departe”, a mai spus președintele COSR.

Ana Maria Popescu, în acțiune la Jocurile Olimpice. FOTO: Raed Krishan - Tokyo
+45 FOTO

Citește alte știri despre Jocurile Olimpice:

Mihaela Buzărnescu, victorie în primul meci de la Jocurile Olimpice după ce a fost condusă de Riske

Ana Maria Popescu, înfrângere la limită în finala de spadă de la Jocurile Olimpice » România câștigă prima medalie la Tokyo