SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  JOCURILE OLIMPICE

VIDEO Surprinză imensă la Jocurile Olimpice » Naționala de baschet a Statelor Unite, învinsă de Franța! Fază genială în finalul sfertului 4

Naționala de baschet masculin a Franței a învins Statele Unite ale Americii, scor 83-76, în grupa A de la Jocurile Olimpice.

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 iulie 2021 17:23 / Actualizat duminica, 25 iulie 2021 22:31

• În celălalt meci al grupei A, Cehia a învins reprezentativa din Iran, scor 84-78.

Americanii nu au tratat cu seriozitate avertismentele din perioada de pregătire, când au fost învinși de Nigeria și Australia. Vedetele lui Gregg Popovich au început cu stângul și aventura la Jocurile Olimpice, turneu unde sunt în continuare cotați cu prima șansă la aur.

Calcule: cum ajunge România în „sferturi” la Jocurile Olimpice » Trebuie îndeplinită o singură condiție!
ROMÂNIA - COREEA DE SUD 0-4

SUA, învinsă de Franța la debutul din competiția de baschet

SUA a început bine disputa cu Franța. Apărarea a funcționat și a permis desprinderea treptată, până la un avans de 10 puncte. Sfertul 3 a fost însă teribil, câștigat de naționala „Cocoșului Galic” cu 25-11.

Evan Fournier, francezul de la Boston, a prins o zi mare, a pătruns nestingerit de fiecare dată, iar primul moment de cotitură a venit după două aruncări de 3 puncte reușite de Nando de Colo.

Americanii s-au dezmeticit, au avut un parțial de 11-1 în sfertul decisiv, iar victoria părea la îndemână. Nu le-a mai intrat nimic în ultimele minute. Franța a trecut din nou în avantaj după o recuperare de excepție a lui Guerschon Yabusele. Starul lui Real Madrid a plonjat spre banca americană, a scos mingea ideal către Fournier, pentru o aruncare de 3 puncte.

Cel mai bun baschetbalist american a fost Jrue Holiday, cu 18 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive. Starul Kevin Durant a contribuit cu doar 10 puncte. SUA nu trebuie să intre în panică. Urmează două meciuri mai ușoare, cu Cehia și Iran. Primele două formații se califică în sferturile de finală. Și cele mai bune două echipe clasate pe locurile 3 obțin biletele.

Laura Ilie le acuză dur pe sportivele clasate înaintea ei la Jocurile Olimpice: „China și Rusia au furat cu nerușinare!”
INTERVIU

28 de punctea reușit Evan Fournier, cel mai bun marcator al partidei

VIDEO David Popovici și Robert Glință, în semifinalele probelor de 200m liber, respectiv 100m spate la Jocurile Olimpice » Daniel Martin, eliminat

VIDEO Novak Djokovic, surprins imediat după victoria din primul tur de la Tokyo » Ce i-a cerut adversarul

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”