SPORTURI  »  MOTO GP  »  MOTOGP / ETAPA A 10-A / MARELE PREMIU DE LA INDIANAPOLIS

VIDEO și FOTO Cursa pe care n-ați fi vrut s-o ratați! Marquez a cîștigat la Indianapolis, după un duel fabulos cu Lorenzo! Record remarcabil al lui Marc!

Articol de GSP - Publicat luni, 10 august 2015 10:22

Marc Marquez (Honda) a cîștigat cea de-a 10-a etapă a CM de Motociclism după un duel epic cu Jorge Lorenzo (Yamaha), care a încheiat pe locul doi cursa. Pe 3 s-a clasat liderul clasamentului mondial, Valentino Rossi (Yamaha).

Pilotul spaniol a plecat din pole-position. A fost pentru a 5-a oară în acest sezon cînd Marc a plecat primul. N-a fost o cursă la discreția campionului mondial en-titre însă. Lorenzo i-a luat rapid fața și a urmat o cursă în doi pentru prima poziție.

Duelul spaniol a fost cîștigat de Marquez, care l-a depășit pe Lorenzo și și-a păstrat primul loc pînă la final.

PERFORMANȚĂ A LUI MARQUEZ

De cînd Marquez concurează la MotoGP, a participat la 7 curse în SUA, 3 în Austin, 3 la Indianapolis și una la Laguna Seca, iar Marc le-a cîștigat pe toate!

Și duelul pentru locul 3 a fost spectaculos, Valentino Rossi impunîndu-se, în cele din urmă, în fața lui Dani Pedrosa (Honda) la ieșirea din ultimul viraj. "Il Dottore" n-a ratat nici un podium în acest sezon!