Comentarii (49)
frankienez
frankienez  •  10 Septembrie 2011, 22:31

Trebuie spus ca meciul s-a pierdut pe placaje. Missed tackles 22-7 raportul Rom -Scotia. am avut multe puncte bune, disciplina in gramada, tusele excelente, pachetul de inaintare compact si reciclarea balonului foarte buna. sigur ca nu ne putem compara cu echipele mari, scotia fiind ea insasi o echipa de pluton care pierde acasa cu Italia. Cineva a spus aici ca linia de trei-sferturi nu a fost buna, sigur ca asta e hiba noastra, dar trebuie sa spunem ca au jucat mai bine. Se apara inca haotic, nu pastreaza linia, si odata ce un centru urca in fata si e "sarit" cu o pasa se deschide toata apararea, vedeti ultimul eseu scotian.

kiroshi
kiroshi  •  10 Septembrie 2011, 18:03
Postat de sorin_steaua pe 10 Septembrie 2011, 08:54

Luam bataie, dar marii ziaristi pun in titlu: "România a făcut un meci incredibil în faţa Scoţiei, dar a scăpat o victorie uriaşă în ultimele minute" Ce conteaza ce meci ai facut... daca pierzi? ....cum poti sa spui ca ai facut un meci incredibil daca am pierdut meciul? m-am saturat de ziaristi d-astia euforici.

Esti un maimutoi care habar n-are ce e rugby-ul. Dute si pupa in cuuur nationala de vedete a lui piturca

viiktor
viiktor  •  10 Septembrie 2011, 17:59

Felicitari Stejarilor pentru efortul depus si daruintza din teren. Bravo baieti!!! Respect si multa stima!!!

zanul_fm
zanul_fm  •  10 Septembrie 2011, 16:41

Felicitari baieti ! Un meci la care mi-a facut placere sa ma uit desi era 5 dimineata.

eluboy13
eluboy13  •  10 Septembrie 2011, 16:15

S-a vazut ca Tincu si Tonitza joaca la un nivel inalt,dar din moment ce joci cu jucatori ca Ciuntu din primul minut,parerea mea e ca e o greseala Prea multe placaje ratate,sa speram ca vom castiga in urmatorul meci si toate lucrurile vor reveni la normal Parerea mea e ca in momentul in care ei au jucatori ca Ansbro,un jucator parerea mea in primii 20 din lume,am avut probleme.Dumbrava m-a exasperat! :| Vlaicu a facut diferenta,Dumitras un joc impecabil!

z3tis
z3tis  •  10 Septembrie 2011, 14:50
Postat de pancone84 pe 10 Septembrie 2011, 12:11

Pacat. Mi se pare tipic romanesc sa ne innecam ca ... la mal. La toate sporturile facem meciuri bune dar luam bataie si asta pentru ca nu avem mentalitate, ne speriem de victorie. Cred ca la toate echipele ar trebui angajat un psiholog si nu inteleg de ce nu se intampla chestia asta care se practica la toate echipele mari. Cu Georgia sper sa castigam, iar cu Argentina nu cred ca avem nicio sansa. Oricum, pare un campionat mondial mai echilibrat decat altele, dupa acest rezultat si dupa ce Noua Zeelanda a batut doar la vreo 30 de puncte Tonga. Ca si in fotbal, valorile se mai apropie.

Cu tot respectul nu stii despre ce vorbesti. Intreaba pe oricine care e pricepe la rugby si o sa iti spuna ca baietii au pierdut pentru ca s-au daruit prea mult. Au dat totul si au sperat ca ii va tine pana la final. S-au inselat si dupa min 70 am picat fizic si am luat doua eseuri pe aceeasi extrema dupa deschideri pe trei sferturi. Diferenta s-a facut la nivelul trocarilor pe care noi nu i-am avut... Cat despre gesepeu, nici nu ma asteptam sa dea o stire despre meci, dar vad ca totusi au strecurat-o pe site. Insa, RUSINE pro(st)sportului care nu au absolut nicio stire pe index despre PRIMUL MECI AL ROMANIEI LA CAMPIONATUL MONDIAL DE RUGBY 2011.

z3tis
z3tis  •  10 Septembrie 2011, 14:45

Un meci foarte frumos. Nu ma asteptam ca Romania sa joace atat de bine cu pachetul de inaintare. La forta aratata in meciul cu Scotia pot spune ca se claseaza intre primele 5 pachete din lume. Puteam prinde punctele bonus pentru defensiva daca eram mai destepti in prima repriz si vedeam ca vantul nu e bun pentru transformari din partea stanga. Scotienii au vazut bine in a doua repriza si au renuntat a mai transforma dn partea aceea. Ne-am taiat in minutul 70, destul de tarziu as spune eu. Astept meciul cu argentina care mi s-a parut un pic ramolita mai ales pe inaintare unde in 2007 au inspaimantat fortele mondiale. Hai Romania!

alb_rosu_in_vn
alb_rosu_in_vn  •  10 Septembrie 2011, 13:38

Sincer, mi-era teama sa nu ne facem de ras, dar ai nostri au jucat cu mult curaj si au pierdut onorabil. S-a vazut totusi ca atunci cand scotienii ne iau in serios, ne pot inscrie la fiecare faza, ceea ce ar trebui sa ne dea de gandit.

steaua_suntem_noi
steaua_suntem_noi  •  10 Septembrie 2011, 13:24

Bravo, Stejarilor! Va pasa de sport, poate prea mult? De asta prima stire a zilei pe site e "Becali are ochi pentru vedete. Cu EL vrea să dea lovitura"? RUSINE gsp!

klinmaximus
klinmaximus  •  10 Septembrie 2011, 13:22

Chiar dac-am pierdut, se poate considera o mare victorie...de mult timp n-am mai reusit sa jucam de la egal la egal cu o mare forta din rugby ! De obicei ne rugam sa nu primim peste 100 ! FELICITARI !