SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Alexandra Cadanțu-Ignatik și Gabriela Ruse, eliminate în calificările turneului de la Australian Open

Articol de GSP - Publicat miercuri, 11 ianuarie 2023 09:51 / Actualizat miercuri, 11 ianuarie 2023 10:30

Alexandra Ignatik (32 de ani, numărul 171 WTA) și Gabriela Ruse (25 de ani, numărul 89 WTA) au fost eliminate de jucătoarea germană Eva Lys (20 de ani, numărul 127 WTA), respectiv Selena Janicijevic (20 de ani, numărul 185 WTA), în calificările turneului de la Australian Open.

TOP 5 curiozități despre Australian Open, singurul Grand Slam care s-a jucat și în altă țară! Cum s-a numit la început
AUSTRALIAN OPEN 2023

Alexandra Ignatik a fost învinsă de Eva Lys în calificările Australian Open

Alexandra Cadanțu-Ignatik a cedat în două seturi, scor 4-6, 1-6, în fața jucătoarei din Germania, la capătul unei partide ce a durat o oră și 17 minute. Jucătoarea noastră a fost condusă în primul set cu 2-1, dar a egalat, și, la un moment dat conducea cu scorul de 4-3. Aceasta a fost egalată la 4, însă sportiva germană s-a desprins și a câștigat cu 6-4.

Al doilea set a fost adjudecat ușor de Eva Lys, scor 6-1, după numai o jumătate de oră de joc.

Gabriela Ruse, înfrângere în fața Selenei Janicijevic, în calificările turneului de la Australian Open

Gabriela Ruse a cedat în fața Selenei Janicijevic, scor 5-7, 3-6, la capătul unui meci ce a durat puțin peste două ore. Românca a condus cu 4-1 în primul set, însă a cedat inexplicabil, iar franțuzoaica a egalat-o la 4.

Românca a revenit la conducere, scor 5-4, dar a fost egalată din nou. Selena Janicijevic a trecut la conducere scor 5-6, și în cele din urmă a câștigat primul set, scor 7-5.

Gabriela Ruse a fost condusă în setul doi cu 1-0 și 2-1, dar a egalat de fiecare dată. Jucătoarea din Hexagon s-a desprins la 5-2. Românca și-a mai adjudecat un singur game, iar Selena Janicijevic a câștigat și al doilea set, scor 6-3.

Trei cifre fabuloase după ce Novak Djokovic a câștigat primul titlu al anului: „Nu am trăit de multe ori așa ceva”

Ce îl uimește pe Ion Țiriac în tenisul de astăzi: „Au adoptat sistemul Nadal, s-a ajuns ca la ping-pong! E anormal!”