SPORTURI  »  TENIS  »  WTA VARȘOVIA

VIDEO Ana Bogdan, înfrângere în prima finală a carierei » Românca a cedat în două seturi în fața Carolinei Garcia, la Varșovia

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 iulie 2022 17:45 / Actualizat duminica, 31 iulie 2022 18:27

Ana Bogdan (29 de ani, 108 WTA) a pierdut finala turneului de la Varșovia cu Caroline Garcia (28 de ani, 45 WTA), scor 4-6, 1-6.

Decizia luată de Emma Răducanu îi neliniștește pe parlamentarii britanici: „Va fi folosită în propaganda rusă. E o rușine dacă va continua așa”
DECLARAȚII

Aflată la prima finală WTA din carieră, Ana Bogdan a început ezitant meciul cu Carlina Garcia. Românca a intrat nepregătită psihic și s-a văzut condusă repede cu 3-0 de jucătoarea din Franța.

Ana a început apoi să-și practice jocul bun demonstrat pe parcursul turneului și a fost aproape de o revenire spectaculoasă. De la 2-5 a revenit la 4-5 și a servit pentru a egala, însă din păcate franțuzoaica a returnat puternic și a făcut break-ul, adjudecându-și primul set.

Actul secund a început echilibrat, însă apoi Garcia s-a distanțat din nou grație retururilor foarte puternice și bine plasate. Fără probleme pe propriul serviciu, Caroline a dus scorul la 5-1. Garcia n-a avut emoții nici pe propriul serviciu și s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-1

• 0-1: Caroline Garcia își câștigă serviciul după ce a servit impecabil în debutul partidei

Ana Bogdan a trecut în semifinale de Kateryna Baindl (28 de ani, 190 WTA), cu scorul de 7-5, 7-5, la capătul unui meci extrem de echilibrat.

Caroline Garcia s-a calificat în finală după victoria din penultimul act cu Jasmine Paolini (26 de ani, 58 WTA), scor 6-1, 6-2. Franțuzoaica a avut nevoie de doar o oră și 5 minute pentru a câștiga meciul cu jucătoarea din Italia.

Ana Bogdan și Caroline Garcia s-au întâlnit pentru a doua oară, franțuzoaica ieșind câștigătoare și în primul lor duel.

„Băi, mi-a pocnit genunchiul! Am simțit până în creier” » Jaqueline Cristian, mărturie despre accidentarea horror: „A fost crunt! Am leșinat de 4 ori în 5 zile”

Tabloul principal pentru turneul WTA de la Washington » Ce adversare vor avea Simona Halep și Emma Răducanu