SPORTURI  »  TENIS  »  WTA IAȘI

Ana Bogdan câștigă primul titlu din carieră! Victorie în turneul de la Iași după o finala dramatică

Ana Bogdan// FOTO: Instagram/bcriasiopen

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 august 2022 14:28 / Actualizat duminica, 07 august 2022 15:30

Ana Bogdan (29 de ani, locul 75 WTA) a câștigat finala turneului WTA 125k Iași. A trecut de Panna Udvary, din Ungaria (23 de ani, 93 WTA), scor 6-2, 3-6, 6-1.

La capătul unui meci care a durat 2 ore și 21 de minute, Ana Bogdan a câștigat primul turneu WTA din carieră.

La a doua prezență într-o finală în acest an, Ana Bogdan a început bine meciul. A condus în primul set cu 4-1, iar până la final a mai cedat doar un game. A luat setul cu 6-2 și părea că se îndreaptă spre o victorie rapidă.

125 de puncteWTA a primit Ana Bogdan după victoria de azi

Udvary a revenit în setul secund și și-a crescut nivelul jocului. A condus cu 3-0, iar Ana a ratat de două ori șansa să egaleze, la 2-3 și 3-4. În final, jucătoarea din Ungaria a câștigat setul cu 6-3 și a trimis meciul în decisiv.

Ana Bogdan a jucat cel mai bun tenis al său în setul al treilea. A fost agresivă și inspirată în alegerea loviturilor, astfel că a câștigat setul cu 6-1, asigurându-și primul trofeu din carieră.

A fost cel mai emoționat meci din viața mea. A fost o săptămână minunată și a fost un turneu excepțional. Vreau să-i mulțumesc surorii mele. A stat cu mine toată săptămâna. M-a ajutat foarte mult, am stat și am făcut tactica împreună. Le mulțumesc celor din echipa mea. Îi mulțumesc lui Simo (n.r- Simone Tempestini , iubitul Anei), care e la Bacău, dar știu că între probe se uită la meci