SPORTURI  »  TENIS  »  ATP MADRID

Revenirea anului în tenis? Răsturnare ULUITOARE de scor la Madrid! A câștigat meciul după ce a fost condus cu un scor neverosimil

Federico Delbonis l-a învins pe Carreno Busta / Captură Tennis TV

Articol de GSP - Publicat marti, 04 mai 2021 11:17 / Actualizat marti, 04 mai 2021 11:59

Argentinianul Federico Delbonis (30 de ani, 77 ATP) a fost protagonist în meciul din ATP cu cea mai neașteptată desfășurare din ultima perioadă. Condus cu 3-6, 0-4, sud-americanul a revenit și s-a impus în fața lui Pablo Carreno Busta (29 de ani, 12 ATP), în turul secund de la Madrid.

Timp de 45 de minute, meciul părea a fi o misiune facilă pentru Carreno Busta, favoritul 10 al turneului din capitala Spaniei. Semifinalist în urmă cu o săptămână la Barcelona și unul dintre jucătorii spanioli în formă, Carreno Busta l-a condus pe Delbonis cu 6-3 și 4-0. Ce e urmat a lăsat fără cuvinte staff-ul jucătorului originar din Gijon.

Din acel moment, jocul ibericului s-a dezintegrat. Delbonis a recuperat ambele break-uri și și-a adjudecat într-o manieră fulminantă următoarele 6 game-uri!

Federico Delbonis, revenire uluitoare la Madrid

În decisiv, Carreno Busta a avut un singur moment în care a părut că revine la planul inițial de joc. A făcut imediat break, a condus cu 3-1, dar și-a pierdit din nou luciditatea, cedând, într-o manieră asemănătoare primului set, următoarele cinci game-uri.

În turul următor, Federico Delbonis îl va întâlni pe câștigătorul partidei Taylor Frtiz (30 ATP) - Albert Ramos-Vinolas (37 ATP).

VIDEO 10 momente de neuitat din turneul de la Madrid

VIDEO Ciocnire de cinci stele la Madrid! Ashleigh Barty a învins-o pe Iga Swiatek după un meci splendid

Simona Halep explică ce temeri are înainte de meciul cu Mertens, pe care a învins-o de patru ori: „Va fi dificil”