SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Elevul lui Patrick Mouratoglou, eliminat dramatic la Australian Open 2023! A ratat două mingi de meci în decisiv și a avut 5-0 în ultimul tiebreak

Holger Rune // FOTO: Imago +21   FOTO
Holger Rune // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 23 ianuarie 2023 10:38 / Actualizat luni, 23 ianuarie 2023 10:48

Danezul Holger Rune (19 ani, 10 ATP) a fost eliminat în optimile Australian Open 2023 de rusul Andrey Rublev (25 de ani, 6 ATP), scor 3-6, 6-3, 3-6, 6-4, 6-7 (11-9).

Jucătorul care a început colaborarea cu Patrick Mouratoglou după suspendarea provizorie primită de Simona Halep a pierdut dramatic, deși în tiebreak-ul decisivului a condus cu 5-0.

„Blestemul Netflix” la Australian Open 2023 » Detaliul incredibil de la primul Grand Slam al anului
AUSTRALIAN OPEN

Holger Rune, eliminat de Andrey Rublev la Australian Open 2023

Rublev a început bine meciul și a luat primul set cu 6-3. Rusul a făcut primul break la 3-2, dar Rune a reușit imediat rebreak-ul. La 4-3, Andrey Rublev a mai câștigat o dată pe serviciul adversarului și a reușit să închidă setul cu 6-3.

În setul doi, Rune s-a desprins rapid la 3-1. După ce a ratat două mingi de set la 5-3, pe serviciul lui Rublev, a câștigat setul cu 6-3.

După al treilea set, Rublev a preluat conducerea. Rusul a câștigat setul cu 6-3, după un break reușit la 4-2. Rune a reușit să împingă meciul în decisiv, după ce s-a impus în setul 4 cu 6-4.

Jocul în setul decisiv a fost unul echilibrat. Rune a avut 4-1, după un break, dar Rublev a revenit de la 3-5. După ce danezul a ratat două minigi de meci, setul a ajuns în tiebreak. Holger Rune a început excelent tiebreak-ul. A condus cu 5-0, dar nu a putut închide setul. Rublev a revenit și a câștigat tiebreak-ul cu 11-9, reușind calificarea în sferturi.

3ore și 39 de minute a durat meciul dintre Rublev și Rune

Pentru Rublev urmează un meci cu învingătorul partidei Novak Djokovic - Alex De Minaur.