SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

VIDEO „Imodium!” » Chinuit de dureri, unul dintre favoriții de la Australian Open a avut puterea să glumească. Mesajul scris pe cameră

Mesajul inedit al lui Berrettini / Captură Eurosport

Articol de GSP - Publicat luni, 17 ianuarie 2022 10:56 / Actualizat luni, 17 ianuarie 2022 11:14

Matteo Berrettini (25 de ani, 7 ATP) a trecut prin momente complicate în meciul din primul tur de la Australian Open contra americanului Brandon Nakashima (20 de ani, 68 ATP). Italianul a fost chinuit de probleme cu stomacul și a găsit cu greu drumul spre victorie.

Berrettini, finalist anul trecut la Wimbledon, s-a confruntat cu dureri stomacale o bună parte a meciului cu Nakashima. Pe fondul problemelor favoritului #7, americanul și-a adjudecat primul set la 4 și părea marele favorit la câștigarea partidei.

Matteo Berrettini a trecut prin momente dificile în primul tur la Australian Open

Italianul a solicitat intervenția medicului, însă durerile nu au dispărut în totalitate. Berrettini a câștigat setul secund la doi, apoi a fost pe marginea prăpastiei, salvând două mingi de set ale lui Nakashima în setul trei. În cele din urmă, Matteo s-a impus la tie-break, pentru ca mai apoi să câștige și setul patru, scor 6-3.

La finalul meciului, Berrettini a găsit puterea să zâmbească: a scrispe camera de filmat „Imodium”, un medicament care ajută la restabilirea ritmului normal al sistemului digestiv, „leacul” care l-a ajutat și pe el să câștige meciul din această dimineață.

În turul următor, Berrettini va întâlni tot un american, pe Stefan Kozlov (23 de ani, 169 ATP).

Rafael Nadal, debut în forță la Australian Open » Start în campania pentru titlul #21

Gabriela Ruse, debut de vis la Australian Open: victorie rapidă cu Jasmine Paolini » Ce urmează pentru româncă

VIDEO Naomi Osaka, start excelent la Australian Open + momentul delicat din meci: la un pas să lovească arbitrul

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”