SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2019

SIMONA HALEP - VICTORIA AZARENKA // VIDEO Azarenka a cedat nervos! Revenirea ULUITOARE reușită de Halep a tulburat-o pe bielorusă » Gestul făcut în primul set

Simona Halep - Victoria Azarenka // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 iulie 2019 18:43

Simona Halep (27 de ani, 7 WTA) a învins-o pe bielorusa Victoria Azarenka (29 de ani, 40 WTA), scor 6-3, 6-1, în cel mai așteptat meci din turul III de la Wimbledon.

• Duelul dintre Simona Halep și Cori Gauff va avea loc luni, la o oră ce va fi anunțată ulterior. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct la Eurosport

După un început în care Azarenka a luat-o tare pe Simona Halep, jocul bielorusei a început să se dezintegreze treptat. Fostul lider mondial nu a mai putut ține pasul cu Halep pe durata primului set, căzând pradă numeroaselor greșeli neforțate care au facilitat misiunea româncei din prima manșă a partidei.

Spre finalul primului set, frustrată peste măsură că Halep a revenit de la 1-3 și e aproape să-și treacă setul în cont, Azarenka a cedat nervos și a lovit puternic cu racheta de pământ. Simona s-a impus cu 6-3 în primul act, iar în setul secund a fost mult mai autoritară, câștigând cu 6-1.