SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DUBAI

Irina Begu, eliminată în primul tur la Dubai

Irina Begu/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 19 februarie 2023 13:22 / Actualizat duminica, 19 februarie 2023 14:04

Irina Begu (32 de ani, 38 WTA) a fost eliminată în primul tur al turneului de la Dubai de Barbora Krejcikova (27 de ani, 29 WTA), scor 4-6, 2-6.

Irina a controlat startul meciului, dar a fost întoarsă și nu s-a mai regăsit în setul doi, pe care l-a pierdut clar.

Un jucător prezent la turneul ATP de la Rio i-a înfuriat pe brazilieni » Ce a putut să posteze pe rețelele de socializare
ATP RIO

Irina Begu, eliminată de la Dubai

Irina a început meciul ca din tun. A făcut break încă de la primul game al meciului, la zero. Și-a câștigat și game-ul de serviciu, apoi a condus constant până la 4-2. De acolo, ceva s-a rupt în jocul lui Begu, iar adversara a reușit o revenire fantastică.

A luat 4 game-uri la rând și a câștigat primul set, 6-4. Apoi, Irina nu s-a mai regăsit deloc. A fost dominată de Barbora în setul doi, care s-a desprins repede la 3-0 și a închis și setul 2 cu 6-2.

Pe tabloul principal de la Dubai mai sunt două românce, Sorana Cîrstea (32 de ani, 70 WTA) și Ana Bogdan (30 de ani, 76 WTA). Sorana o înfruntă pe Haddad-Maia (26 de ani, 12 WTA) în primul tur, iar Ana va juca împotriva Laurei Siedgemund (34 de ani, 130 WTA). Ambele meciuri sunt luni.

Turneul de la Dubai, de categorie 1000, se încheie pe 25 februarie. Este dotat cu premii totale de 2,788,468 de dolari.

SCM Rm. Vâlcea s-a calificat în „sferturile” EHF European League! Duminică își află adversara

„Stejarii”, duel decisiv în Portugalia pentru primul loc în Rugby Europe Championship