SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ADELAIDE

VIDEO+FOTO Bianca Andreescu, revenire fabuloasă la primul meci din 2023 » Era condusă cu 6-0, 5-2 de fostul lider mondial, dar a urmat un comeback de poveste

Bianca Andreescu, în timpul meciului cu Muguruza de la Adelaide / Sursă foto: Guliver/Getty Images +9   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 01 ianuarie 2023 08:52 / Actualizat duminica, 01 ianuarie 2023 12:01

Bianca Andreescu (22 de ani, #46 WTA) a izbutit o revenire impresionantă la primul meci din 2023, în primul tur al turneului de la Adelaide. Jucătoarea canadiană cu origini românești a învins-o pe Garbine Muguruza (29 de ani, #55 WTA), scor 0-6, 7-6 (3), 6-1, după ce fusese condusă cu 6-0, 5-2.

Andreescu a început cum nu se putea mai rău partida cu fostul lider mondial al circuitului feminin, iar lipsa meciurilor din ultimul an și-a spus din plin cuvântul. Muguruza a fost de neoprit în primul set, pe care și l-a adjudecat la zero, după doar 24 de minute, perioadă în care jucătoarea din Canada a câștigat numai 7 puncte, doar 3 dintre ele la retur!

Bianca Andreescu, revenire fabuloasă cu Garbine Muguruza la Adelaide!

Canadianca a încercat să se redreseze în actul secund, însă jucătoarea din Spania nu i-a permis să preia inițiativa. Muguruza a revenit de la 1-2, s-a distanțat rapid la 5-2 după o serie de patru game-uri consecutive, dar a clacat în momentul în care servea pentru meci, deși în game-ul respectiv condusese cu 30-0.

Bianca a forțat egalarea, a împins setul în tie-break, pe care l-a câștigat într-o manieră destul de convingătoare, la 3.

Garbine Muguruza / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+5 FOTO

Decisivul a găsit-o pe Andreescu pe un val de încredere și entuziasm, în timp ce iberica, al cărei moral s-a deteriorat după setul doi, a fost de nerecunoscut. „Bibi” a dominat-o pe Muguruza la toate capitolele, a servit impresionant cu primul serviciu (86% procentajul punctelor câștigate), a anihilat toate mingile de break ale adversarei și s-a impus cu un răsunător 6-1.

În turul secund, fosta campioană de la US Open va da peste învingătoarea din meciul Amanda Anisimova (#23 WTA) - Veronika Kudermetova (#9 WTA).

VIDEO Rezumatul meciului Bianca Andreescu - Garbine Muguruza

Bianca Andreescu și-a schimbat antrenorul la finalul lui 2022

Fost număr 4 mondial în 2019 și 2020, după ce a câștigat US Open în 2019, Bianca Andreescu a avut mult de suferit din cauza accidentărilor, care au scos-o din forma cu care impresiona lumea tenisului în urmă cu 4 ani. În octombrie 2022, ea s-a despărțit de Sven Groeneveld, antrenorul cu care colabora din vara lui 2021.

Andreescu lucrează în prezent cu neozeelandezul Christophe Lambert, potrivit portalului Tennis Now. „Bianca m-a întrebat dacă-i pot fi antrenor și am acceptat job-ul. A fost o ofertă pe care nu puteam s-o refuz”, spunea omul care până în acel moment lucra la Federația de Tenis din Noua Zeelandă.

FOTO Dorința Simonei Halep » Mesajul postat înainte de Revelion + unde a ales să petreacă

VIDEO Nadal, întrebat din nou despre retragere, după a cincea înfrângere în ultimele șase meciuri: „Pare că așteptați să vin să fac asta”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”