SPORTURI  »  TENIS  »  BRD BUCHAREST OPEN

BRD BUCHAREST OPEN // Irina Begu, prima sfertfinalistă de la București! Victorie în minimum de seturi cu Kaja Juvan

Irina Begu // foto: Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 iulie 2019 16:23

Irina Begu (28 de ani, 112 WTA) este prima sfertfinalistă de la BRD Bucharest Open. Românca a învins-o azi pe slovena Kaja Juvan (18 ani, 111 WTA), scor 6-4, 6-3, după o oră și 32 de minute de joc.

Campioana ediției din 2017 și-a demonstrat experiența superioară în momentele de echilibru din cele două seturi. În primul, a fost egalată după ce a condus de două ori cu break, dar a forțat pe final și s-a impus cu 6-4, în timp ce în manșa secundă a revenit de la 0-2, adjudecându-și setul la trei.

În sferturi, Begu se va duela cu învingătoarea din partida Lara Arruabarrena (27 de ani, 165 WTA) - Laura Siegemund (31 de ani, 77 WTA).

Vezi și: FOTO + VIDEO Ce maraton! Ana Bogdan a pierdut dramatic în fața Anastasijei Sevastova, în cel mai spectaculos meci al turneului

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”