SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2022

Când se joacă Simona Halep - Amanda Anisimova în sferturile de finală de la Wimbledon 2022 + Cine transmite la TV

Simona Halep - Amanda Anisimova este cel mai important meci din sferturile de finală de la Wimbledon 2022, foto: Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 05 iulie 2022 15:33 / Actualizat marti, 05 iulie 2022 15:33

Simona Halep - Amanda Anisimova este cel mai important meci din sferturile de finală de la Wimbledon 2022. Va fi primul meci pe Terenul Central.

Ora când se joacă Simona Halep - Amanda Anisimova la Wimbledon 2022

Sfertul de finală dintre Simona Halep și Amanda Anisimova va fi liveTEXT pe GSP.ro și televizat pe Eurosport, miercuri, la ora 15:30, primul meci pe Terenul Central.

În total, cele două jucătoare s-au întâlnit în trei rânduri, românca fiind în avantaj, scor 2-1. A fost 6-2, 6-4 pentru Anisimova în sferturile Roland Garros 2019 și 6-0, 6-1 pentru Halep în șaisprezecimile de la Paris, un an mai târziu. Simona Halep a învins-o clar, acum 12 zile, la Bad Homburg. Deci Simo are 2-1 la întâlnirile directe.

Dacă o învinge pe Anisimova, Simona o va întâlni pe învingătoarea dintre australianca Ajla Tomljanovic și kazaha Elena Rybakina.

Duminică am fost pe Terenul Central alături de ceilalți campioni și mi s-a părut ceva uimitor, de fapt, am fost mai emoționată și stresată atunci decât în ziua meciului. Mereu e deosebit să revin și să am șansa de a juca pe acest teren frumos, de fiecare dată dau tot ce am mai bun.

Nu m-am gândit la faptul că nu am pierdut set deocamdată, dar sunt mulțumită cu felul în care am jucat până acum în turneu. Zi după zi e mai bine. Abia aștept meciul următor, sper să fie la fel de bine ca până acum
- Simona Halep

Simona Halep o poate depăși pe Venus Williams

Simona este pe locul 3 în acest moment în topul câștigurilor. Ea este depășită de Serena Williams (94,5 milioane) și Venus Williams (42,2 milioane).

Astfel, pe Halep o despart doar 3,2 milioane de euro de Venus, iar cu un succes la Wimbledon 2022 suma s-ar micșora considerabil. Halep are în acest moment 39 de milioane de dolari, iar dacă ajunge în finală va depăși granița celor 40 de milioane.

Meciul cu Anisimova va fi diferit față de cel de la Bad Homburg. Evident, pentru mine a fost un meci extraordinar atunci. Acum mă aștept să fie greu.

Voi încerca să joc la fel ca astăzi, să rămân concentrată asupra mea. Știu că pot practica un tenis de calitate din nou, dar va fi o provocare mare. Sunt sferturile de finală la Wimbledon! Abia aștept, sunt pregătită!

+12 FOTO

„A fost un chin, dar acum sunt pregătită!” » Simona Halep, conferință emoționantă la Wimbledon

Simona Halep dezvăluie avantajul pe care-l are la Wimbledon: „Nu știu cum se simt celelalte fete, dar eu mă simt bine”

Experții de la Wimbledon, profund impresionați de Simona Halep: „Victoria a părut fără efort. Prea bună pentru Badosa!”

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”