SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2021

Carla Suarez Navarro, bătălie epică la revenirea după cancer » A fost la un game de victorie în fața finalistei din 2018

Carla Suarez Navarro (32 de ani, 118 WTA) a pierdut în primul tur la Roland Garros 2021, în fața americancei Sloane Stephens (28 de ani, 59 WTA), scor 6-3, 6-7(4), 4-6. +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 01 iunie 2021 23:51 / Actualizat marti, 01 iunie 2021 23:51

• Sloane Stephens va juca în turul următor contra Karolinei Pliskova (10 WTA).

Carla Suarez Navarro a revenit pe teren, într-un meci oficial, după mai bine de un an și după o luptă câștigată împotriva cancerului. Sportiva din Spania a demonstrat încă o dată spiritul fantastic de luptătoare, în fața finalistei din 2018.

Carla Suarez Navarro, prestație de campioană la Roland Garros 2021

Absența îndelungată, boala cumplită pe care a depășit-o, pandemia de coronavirus, nimic n-a putut sta în calea Carlei în primul set. A avut o eficiență extraordinară la mingile jucate cu primul serviciu, 92%. A pictat în stilul obișnuit cu lovitura de backhand și a profitat de erorile neforțate ale adversarei, 18 la număr, pentru a tranșa actul, după 36 de minute.

+6 FOTO

În setul secund, Carla a acuzat probleme de ordin fizic. S-a deplasat mai greu, nu s-a mai putut așeza la fel de bine pe lovituri, iar în joc au apărut tot mai multe erori neforțate. Șansa ei a fost că în partea cealaltă a fileului, Sloane rata la fel de mult.

Navarro a servit pentru meci la 5-4 în setul secund, dar a irosit șansa. A avut avantaj și în tie-break, 3-1. Stephens a fost mai inspirată și a împins disputa în decisiv.

Carla Suarez și Sloane Stephens, bătălie epică

Anul de pauză și antrenamentele la o intensitate mai scăzută au cântărit decisiv în ultimul set. Carla a luptat din răsputeri, a recuperat un break, dar nu a mai avut suficient zvâc pentru a riposta în fața unei adversare care a redus substanțial numărul erorilor neforțate, de la 45 în primele două seturi, la doar 9 acum.

Sloane merge în turul secund, pentru duelul cu Pliskova, iar Carla Suarez Navarro se retrage cu capul sus de la Roland Garros. Sportiva din Spania a anunțat că nu se va mai înscrie anul viitor.

FOTO Rafael Nadal, testat serios în primul tur de la Roland Garros 2021 » A fost condus cu 5-2 în setul 3 + adversarul din turul secund

Încă o retragere-șoc de la Roland Garros » Anunțul făcut de Petra Kvitova: „S-a întâmplat după conferința de duminică”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”