SPORTURI  »  TENIS  »  ATP

FOTO Carlos Alcaraz, noul rege de la Madrid! Spaniolul l-a zdrobit în finală pe Alexander Zverev și a încheiat pe cai mari o săptămână de vis

Carlos Alcaraz (19 ani)
Carlos Alcaraz (19 ani) Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 mai 2022 21:38 / Actualizat duminica, 08 mai 2022 22:16

Carlos Alcaraz (19 ani, 9 ATP) l-a învins fără drept de apel pe Alexander Zverev (25 ani, 3 ATP), în finala Mastersului de la Madrid, scor 6-3, 6-1.

După ce i-a învins pe Rafael Nadal și Novak Djokovic în „sferturi”, respectiv în semifinale, Carlos Alcaraz s-a distrat în finală cu Alexander Zverev. Echilibrul a fost menținut doar la începutul meciului.

Universitatea Craiova - FCSB 0-1. Rezultat MAMUT! » Echipa lui Toni Petrea bate pe final și continuă lupta la titlu
CSU CRAIOVA - FCSB 0-1

Carlos Alcaraz, victorie zdrobitoare în fața lui Alexander Zverev

Deși a jucat 3 ore și 35 de minute în semifinala cu Djokovic, Alcaraz nu a părut să resimtă oboseala. După un start de meci echilibrat, ibericul a rupt ritmul în game-ul 6. Cu break în față, tânărul de 19 ani a fost de neoprit, scor 6-3, după doar 33 de minute.

Actul secund a fost câștigat și mai convingător de Alcaraz. Zverev a început la serviciu, a câștigat game-ul, însă doar cu atât a rămas. A urmat o adevărată demonstrație de forță din partea spaniolului, care a pus capăt meciului după doar 1 oră și 4 minute, scor 6-3, 6-1.

+4 FOTO

Carlos Alcaraz, record impresionant

Grație succesului de la Madrid, Carlos Alcaraz a devenit cel mai tânăr jucător din istorie care reușește să cucerească trofeul turneului din capitala Spaniei. În plus, ibericul este cel care are cele mai multe victorii în 2022 (28). Mastersul de la Madrid este al patrulea titlu câștigat de Carlos în acest sezon, după cele de la Rio, Miami și Barcelona.

Carlos Alcaraz continuă să uimească! Spaniolul l-a învins și pe Novak Djokovic și e în finala Mastersului de la Madrid

VIDEO Ons Jabeur a scris istorie pe zgura din Madrid! Victorie în 3 seturi în finala cu Pegula: „Visurile devin realitate”