SPORTURI  »  TENIS  »  CHINA OPEN

CHINA OPEN // VIDEO Bianca Andreescu a fost eliminată de la China Open de Naomi Osaka, după ce a câștigat primul set

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 octombrie 2019 17:30

Bianca Andreescu (19 ani, 6 WTA) a pierdut duelul cu Naomi Osaka (21 de ani, 4 WTA) din sferturile de finală de la Beijing, scor 7-5, 3-6, 4-6.

• În semifinale, Osaka va juca împotriva danezei Caroline Wozniaki (29 de ani, 19 WTA), care a trecut de rusoaica Daria Kasatkina (22 de ani, 45 WTA), cu scorul de 6-3, 7-6 (5), după o oră și 40 de minute de joc.

Andreescu a pierdut în cele din urmă meciul cu Osaka, după ce a câștigat primul set, scor 7-5, acesta fiind și cel mai echilibrat al meciului din China.

După acest prim act, jucătoarea din Japonia a revenit treptat în meci, impunându-se cu 6-3 în setul următor.

În decisiv, Osaka a confirmat forma mai bună de joc și a reușit să o învingă pe jucătoarea din Canada, după ce a ratat inițial mai multe mingi cu care putea să închidă duelul.