SPORTURI  »  TENIS  »  TRANSYLVANIA OPEN

video+foto Cu ce rămâne Simona Halep după finala de la Transylvania Open » Câți bani a câștigat și ce loc va ocupa în clasamentul WTA

Simona Halep (30 de ani, 19 WTA) a fost învinsă de Anett Kontaveit (25 de ani, 14 WTA), scor 2-6, 3-6, în finala Transylvania Open. Dubla campioană de Grand Slam va părăsi top 20. +39   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 octombrie 2021 20:12 / Actualizat duminica, 31 octombrie 2021 21:00

Simona Halep a pierdut unica finală disputată în anul 2021 și continuă căderea în clasamentul WTA. Începând de luni, sportiva din România va ocupa poziția 22, cu 2.587 de puncte.

Simona va fi depășită inclusiv de Emma Răducanu. Deși a pierdut în „sferturi” la Transylvania Open, britanica urcă două poziții, până pe locul 21.

Anett Kontaveit, după triumful de la Transylvania Open: „Simona, ai fost un model pentru mine! E o onoare să împărțim terenul”
Transylvania Open

Cu ce rămâne Simona Halep după finala de la Transylvania Open

Simona Halep - Anett Kontaveit, finala Transylvania Open, foto: Raed Krishan/GSP
+35 FOTO

În ceea ce privește partea financiară, Simona s-a ales cu un cec în valoare de 16.398 de dolari pentru finala de la Cluj-Napoca. Halep rămâne pe locul 4 în ierarhia all-time a banilor câștigați din tenis, după surorile Williams și Maria Sharapova. Distanța până la rusoaică, retrasă din activitate, este una mică, puțin peste 800.000 de dolari.

Ce urmează pentru Simona Halep, după Transylvania Open

Dacă Anett Kontaveit, câștigătoarea de la Transylvania Open, a obținut biletul pentru Turneul Campioanelor, Simona Halep va încheia anul un turneu de nivel inferior.

Simona va merge în Austria, pentru turneul de 250 de puncte de la Linz. Competiția este programată în perioada 6-12 noiembrie.

Anett, m-ai distrus! Ți s-au deschis porțile spre Turneul Campioanelor. Meriți, ai avut un an extraordinar. Dar până atunci, bucură-te pentru ce ai reușit aici. Eu am avut un an greu. Nu mă așteptam să joc atât de bine aici. Dar acasă e mereu bine. Turneul arată foarte, foarte bine.

A fost o plăcere pentru mine să joc aici, organizarea a fost impecabilă. Sper să revin aici anul viitor. Echipei mele vreau să îi mulțumesc că mă suportă, nu e foarte ușor. Hai să trecem la treabă și să jucăm multe finale, să cucerim alte titluri.

- Simona Halep

VIDEO Rezumatul finalei de la Transylvania Open, pierdută de Simona Halep în fața lui Anett Kontaveit

Anett Kontaveit și miza uriașă din finala cu Simona Halep: „Am venit la Cluj cu un singur obiectiv în minte!”

VIDEO Emma Răducanu, surprinsă de organizatorii de la Transylvania Open: „Dumnezeule, de unde le aveți?”

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”