SPORTURI  »  TENIS  »  MIAMI

David Ferrer încheie visul lui Tommy Haas şi dispută finala de la Miami contra lui Andy Murray

David Ferrer (foto: reuters)

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 martie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 30 martie 2013 12:19

Britanicul Andy Murray şi spaniolul David Ferrer vor disputa finala turneului Masters de la Miami

Andy Murray a pierdut primul set al disputei cu francezul Richard Gasquet, dar a revenit în controlul partidei complet şi l-a executat pe adversarul său din semifinale, scor 6-7 (3), 6-1, 6-2. Este prima victorie a lui Murray în faţa lui Gasquet, la un turneu de Masters, deşi conduce la general cu 5-3.

David Ferrer a oprit drumul neamţului Tommy Haas, într-un meci ce a semănat cu cealaltă semifinală. Ferrer a pierdut primul set, cu 6-4, dar a jucat pe cartea oboselii adversarului în vârstă de 34 de ani şi a închis meciul după două seturi încheiate la 2 şi 3.

În cazul în care Murray se impune în finala din Florida, britanicul trece pe locul secund ATP, devansîndu-l pe elveţianul Roger Federer.

Finala va avea loc duminică, de la ora 17:30, în direct pe Digisport 2.