SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Davydenko, prea bun pentru Crivoi

Articol de GSP - Publicat joi, 25 iunie 2009 00:00

Victor Crivoi a părăsit astăzi turneul de la Wimbledon, după ce a fost învins în turul secund de rusul Nikolay Davydenko, scor 6-4 6-4 6-2.

Davydenko a dominat meciul de la un cap la altul, Crivoi reuşind în puţine momente să se ridice la valoarea acestuia. Rusul a reuşit un break rapid în primul, menţinîndu-şi acest avantaj pînă la final. Setul secund a debutat cu un nou break al lui Davydenko, urmat de un al doilea.

Crivoi a reuşit rapid să îşi recupereze un serviciu pierdut, dar a cedat şi actul secund cu scorul de 6-4. Al treilea set a urmat scenariul celui de-al doilea, dar românul  nu a mai putut cîştiga pe serviciul adversarului, meciul încheiîndu-se 6-4 6-4 6-2 pentru Davydenko.

România mai este reprezentată în turul III la Wimbledon de Sorana Cîrstea şi de Victor Hănescu.