SPORTURI  »  TENIS  »  WTA WUHAN

Favoritele cad pe capete la Wuhan » Finalistele de la US Open au fost eliminate în primul tur, la fel și campioana en-titre!

Articol de GSP - Publicat luni, 25 septembrie 2017 19:51

A fost o primă zi de coșmar pentru mulți dintre capii de serie ai turneului WTA de la Wuhan: cinci dintre cele mai importante jucătoare care participă la competiția din China.

Ambele finaliste de la US Open, Sloane Stephens (17 WTA) și Madison Keys (11 WTA), au pierdut în prima rundă, la fel și campioana en-titre, Petra Kvitova (14 WTA), precum și Angelique Kerber (12 WTA) și Johanna Konta (7 WTA).

Kerber se afla pe același sfert de tablou cu Simona Halep, în timp ce Madison Keys era una dintre adversarele cu care românca se pueta întâlni în semifinale.

Campioana de la US Open, americanca Sloane Stephens, a pierdut în fața chinezoiacei Qiang Wang (55 WTA), scor 2-6, 2-6, în urma unui meci care a durat doar o oră și 11 minute și în care Stephens nu a reușit să câștige niciun game pe serviciul adversarei.

Americanca Madison Keys a pierdut în fața conaționalei Varvara Lepcenko (76 WTA), scor 2-6, 6-7, după un al doilea set care a durat o oră și un sfert și în care Keys a avut două ocazii de a închide actul și de a trimite meciul în decisiv.

Petra Kvitova, câștigătoarea de anul trecut, a pierdut meciul cu Shuai Peng, 6-7, 7-6, 6-7, cea mai lungă dispută care s-a jucat în curcuitul WTA în 2017. Meciul a durat 3 ore și 34 de minute.

Fostul lider mondial Angelique Kerber a pierdut în fața franțuzoaicei Caroline Garcia (20 WTA) în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-1, în timp ce Johanna Konta, favorita a cincea, a fost învinsă de australianca Ashleigh Barty (37 WTA), 0-6, 6-4, 6-7.

• Simona Halep va juca marți în turul al doilea al turneului WTA de la Wuhan împotriva Dariei Kasatkina (31 WTA). Meciul va putea fi urmărit de la ora 10:30, în direct pe TV Digi Sport 2 și liveTEXT pe GSP.ro.

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia