SPORTURI  »  TENIS  »  FED CUP / ROMÂNIA - BELGIA

FOTO România - Belgia 0-2 la general » Cîrstea și Niculescu au pierdut în prima zi de Fed Cup

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 februarie 2017 18:56

FINAL » Break, Set Wickmayer! Belgianca face break și câștigă decisivul cu 7-5.

• România și Belgia se duelează în turul I din Grupa II Mondială la Fed Cup în acest weekend.
  • În primul meci, Monica Niculescu (29 de ani) a pierdut cu Kirsten Flipkens (31 de ani) 3-6, 4-6.
  • Sorana Cîrstea a pierdut și ea, fiind învinsă de Wickmayer după un meci de peste trei ore, scor 6-7, 7-5, 5-7.
  • România este condusă astfel cu 2-0 și are șanse minime să mai întoarcă soarta duelului cu Belgia.
  • Celelalte meciuri se vor disputa mâine, începând cu ora 13: Niculescu - Wickmayer, Cîrstea - Flipkens,
    Begu/Țig - Mertens/Zanevska
  • Toate partidele sunt liveTEXT pe GSP.ro Și televizate de TV Dolce Sport și TV Digi Sport.

ROMÂNIA - BELGIA 0-2 la general

MECIUL 2 » Sorana Cîrstea - Yanina Wickmayer 6-7, 7-5, 5-7

Game Wickmayer! Belgianca salvează și ea trei mingi de break și preia conducerea
Game Cîrstea!
Sorana salvează incredibil două mingi de meci și egalează la cinci
Game Wickmayer! Belgianca salvează câteva mingi de break ale Soranei și conduce cu 5-4. Precum în setul doi, Sorana va servi pentru a rămâne în meci
Game Cîrstea! Românca egalează la patru după un game solid
Game Wickmayer: Sportiva din Belgia își face seriviciul și trece în avantaj
Game Cîrstea: Românca egalează la trei. Se joacă pe muchie de cuțit!
Game Wickmayer: Aceasta își face serviciul și revine în avantaj pe tabela de marcaj
Break Wickmayer: Belgianca face rebreak și egalează
Break Cîrstea: Sorana se impune pe seriviciul belgiencei și trece în avantaj
Game Cîrstea: Sorana își face serviciul și restabilește egalitatea
Game Wickmayer: Belgianca își face serviciul după un game disputat

A început setul trei

Game, Set Cîrstea: Românca își face cu mult calm serviciul și trimite partida în decisiv
Break Cîrstea:
Avalanșă de break-uri în acest set. Românca trece din nou în avantaj și va servi pentru a închide setul
Game Cîrstea: Românca își face game-ul și egalează la cinci
Game Wickmayer:
Reprezentanta Belgiei trece în avantaj, iar Sorana va servi pentur a rămâne în meci
Break Wickmayer: Unul dintre cele mai lungi game-uri ale jocului se încheie în favoarea belgiencei, care egalează la patru
Sorana revine în avantaj la capătul unui game de mare luptă.
Break Wickmayer:
Wickmayer câștigă pe serviciul Soranei după un game perfect în care a lăsat-o fără replică pe reprezentanta noastră
Game Wickmayer: Belgianca își face serviciul la capătul unui game solid
Game Cîrstea: Sorana se menţine în faţă, deşi a avut mari emoţii în acest game, profitând de erorile adversarei
Belgianca s-a apropiat de Sorana, care se menţine în avantaj graţie break-ului. Wickmayer a câştigat cu greu acest game, Sorana având o evoluţie bună
Game Cîrstea:
Sorana îşi măreşte avantajul, graţie unui serviciu foarte bun şi unui joc la limită, cu lovituri agresive
 Românce începe foarte bine acest set şi profită de erorile făcute de adversară

A început setul doi

SET WICKMAYER: Sorana a avut un joc foarte slab în tie-break şi Wickmayer a jucat foarte bine, fiind mereu la conducere
Game Wickmayer: Belgianca îşi câştigă cu dificultate game-ul de serviciul, iar câştigătoarea primului set se va decide după tie-break
Sorana este din nou în avantaj, după ce şi-a câştigat game-ul în care a servit. Wickmayer serveşte pentru a trimite meciul în tie-break
Belgianca a egalat scorul după un game foarte bun, în care a servit excelent şi a lovit la limită
Sorana a cedat presiunii! Wickmayer a făcut break la 0 şi va servi pentru a egala scorul
Yanina rămâne în set şi îşi câştigă serviciul, urmând ca Sorana să servească pentru a câştiga setul
Sorana este la un game de câştigarea primului set. Românca şi-a câştigat game-ul de serviciu şi are un avantaj consistent
Sorana îşi măreşte din nou avantajul! Românca a mai făcut un break şi este foarte aproape de a câştiga primul set
Break Wickamayer:
Belgianca opreşte seria Soranei şi face primul său break, după ce a jucat foarte  bine şi a lovit mereu la limită
Românca îşi măreşte avatajul! Sorana a jucat foarte agresiv în aceast game şi a făcut primul break al meciului
Sorana continuă jocul foarte bun. Românca şi-a câştigat din nou serviciul şi trece în avantaj.
Game Wickamyer:
Belgianca egalează scorul după un game în care a servi foarte bine
Sorana începe bine meciul şi îşi câştigă serviciul. Românca a condus cu 40-0, dar belgianca a egalat şi Cîrstea a avut mai mult de muncă

MECIUL 1 »  Monica Niculescu - Kirsten Flipkens 3-6, 4-6

GAME, SET, MECI: Monica a salvat două mingi de meci, dar Flipkens a revenit şi a fructificat a treia şansă. Belgia trece în avantaj la general după primul meci, 1-0

Break Flipkens: Belgianca este la un pas de a câştiga meciul, după ce a reuşit încă un break. Flipkens va servi pentru ca Belgia să treacă în avantaj
Game Flipkens:
Scorul este din nou egal, după ce Kirsten şi-a câştigat game-ul în care a servit
Break Flipkens:
Monica nu reuşeşte să continue seria foarte bună de game-uri. Flipkens a forţat în acest game şi a reuşit încă un break
Break Niculescu:
Serie excelentă pentru Monica. Românca mai face un break şi îşi măreşte avantajul, fiind aproape de a trimite meciul în set decisiv
Game Niculescu:
Românca este din ce în ce mai energică şi joacă tot mai sigur. Niculescu a profitat de greşelile adversarei şi trece pentru prima dată în avantaj
Game excelent pentru Monica. Românca a revenit de la 0-40 şi a reuşit să facă din nou break-ul, egalând scorul.
Kirsten este din nou în avantaj! Belgianca a salvat o minge de game şi a fructificat prima şansă de break pe care a avut-o
Monica pune capăt seriei de 7 game-uri la rând câştigate de Flipkens. Românca a profitat de un serviciu mai slab al adversarei şi a reuşit să se impună pe serivciul ei şi să egaleze
Kirsten continuă seria excelentă, iar Niculescu pare că nu are răspuns la loviturile extrem de agresive şi precise ale adversarei

SET FLIPKENS: Belgianca a câştigat primul set. Flipkens a servit foarte bine şi chiar dacă Monica a încercat să fie agresivă, Kirsten a avut lovituri foarte bune şi a câştigat game-ul
Monica este într-o situaţie extrem de dificilă. Şi-a pierdut serviciul la 0 şi belgianca va servi pentru a câştiga setul
Game Flipenks:
Belgianca este din nou în avantaj, după ce şi-a câştigat serviciul
Break Flipkenks:
Kirsten egaleazaă scorul şi întrerupe serie bună a Monicăi.
Belgianca se apropie de Niculescu, după ce şi-a câştigat cu greu servicul
Momente de joc foarte bune ale Monicăi. Şi-a câştigat serviciul şi şi-a mărit avantajul.
Românca trece pentru prima dată la conducere meciului. Monica a reuşit să fie mai agresivă şi a făcut primul game al setului
Monica egalează scorul după două game-uri. Românca a avut mari probleme, Flipkens fiind extrem de agresivă pe al doilea serviciu și având două mingi de break.
Game Flipkens: Belgicana a servit prima și și-a câștigat cu greu game-ul. Duelul începe foarte echilibrat, cu schimburi lungi.