SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Gabriela Ruse e în turul 2 la Roma, după ce a cedat doar un game » Cu cine va juca în runda următoare

Gabriela Ruse // FOTO: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 10 mai 2023 17:45 / Actualizat miercuri, 10 mai 2023 19:22

Gabriela Ruse (25 de ani, 152 WTA), calificată pe tabloul principal după ce a trecut prin calificări, a trecut de Linda Fruhvirtova (18 ani, 55 WTA), în turul 1 al turneului de la Roma, scor 6-1, 6-0.

• Gabriela Ruse o va întâlni în turul doi pe Beatriz Haddad Maia (locul 10 WTA).

După o oră și trei minute, Gabriela Ruse s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în turul 2 la Roma. Venită din calificări, românca a continuat forma excelentă și a cedat doar un game în fața adolescentei de 18 ani.

Gabriela Ruse, calificare în turul doi la Roma

Gabi Ruse a început foarte meciul, cu un break în primul game. S-a menținut în avantaj și a mai câștigat pe serviciul adversarei la 3-1 și 5-1, adjudecându-și setul cu 6-1.

Setul secund a început mici emoții pentru Ruse, fiind nevoită să salveze 6 mingi de break în primele două game-uri de serviciu. Cu toate că Linda Fruhvirtova, Gabriela a rezistat și nu a cedat niciun game. A condus cu 3-0, iar până la final nu i-a dat nicio șansă adversarei. A câștigat setul cu 6-0 și s-a calificat în turul doi.

Pentru calificarea în turul secund, Gabriela Ruse și-a asigurat un cec de 12.652 de euro.

• Gabi Ruse începe bine meciul. A făcut break în primul game și conduce cu 2-0

Povestea nespusă a lui Ion Țiriac de la cea mai dură victorie din carieră! A doborât un GIGANT: „Imediat, după meci, el a ajuns la spital!”