SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Ana Bogdan e în turul doi la Roma » O așteaptă duelul cu locul 4 WTA

Ana Bogdan // FOTO: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 10 mai 2023 17:09 / Actualizat miercuri, 10 mai 2023 17:48

Ana Bogdan (30 de ani, 59 WTA) s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma, după o victorie în două seturi cu japoneza Nao Hibino (28 de ani, 118 WTA), scor 7-5, 6-0.

La capătul unui meci de o oră și 21 de minute, Ana Bogdan a obținut calificarea în turul secund, acolo unde o așteaptă Caroline Garcia (29 de ani, 4 WTA).

Povestea nespusă a lui Ion Țiriac » A doborât un GIGANT: „Imediat, după meci, el a ajuns la spital!”
POVESTE

Ana Bogdan, calificare în turul doi la Roma

Ana a început bine meciul. A făcut un break rapid și a condus cu 3-0. Jucătoarea din România nu și-a putut menține avantajul și japoneza a egalat la 4-4. La 6-5, Ana Bogdan a forțat pe serviciul adversarei și a mai făcut un break, câștigând setul cu 7-5.

Partea secundă a fost la discreția româncei. A făcut trei break-uri, nu a cedat niciun game și a câștigat setul cu 6-0, obținând calificarea în turul secund.

Pentru calificarea în turul secund, Ana Bogdan și-a asigurat un cec de 12.652 de euro.

2-0pentru Caroline Garcia este raportul meciurilor dintre jucătoarea din Franța și Ana Bogdan. Cele două s-au duelat în 2017 la Wimbledon (6-4, 6-3) și în 2022 la Varșovia (6-4, 6-1)

Un celebru avocat explică de ce se întârzie audierea Simonei Halep: „Sunt de acord cu nemulțumirea ei”

A 3-a jucătoare a lumii, scandalizată de gestul organizatorilor de la Madrid: „Nu știu în ce secol trăiesc oamenii ăia!”