SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Iga Swiatek - Karolina Muchova, finala Roland Garros » Poloneza e din nou în ultimul act, după victoria cu Haddad Maia

Iga Swiatek, finalistă la Roland Garros  // FOTO: Guliver/GettyImages
Iga Swiatek, finalistă la Roland Garros // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat joi, 08 iunie 2023 22:00 / Actualizat joi, 08 iunie 2023 22:21

Iga Swiatek e în finala Roland Garros 2023. Poloneza de de 22 de ani, clasată pe locul 1, a trecut în semifinale de brazilianca Beatriz Haddad Maia (14 WTA, 27 de ani), scor 6-2, 7-6(7).

Campioană la Paris în 2020 și 2022, Iga Swiatek și-a respectat statutul de principală favorită a competiției și e din nou în finală, după un meci spectaculos împotriva braziliencei Beatriz Haddad Maia

Iga Swiatek, finalistă la Roland Garros

Haddad Maia a început meciul cu un break, dar Iga a reușit să egaleze imediat. Ulterior, poloneza a mai câștigat doar un game. Și-a intrat în ritm, s-a deplasat excelent pe teren și a lovit incredibil. Iar de la 2-2 a câștigat 4 game-uri la rând, primul set terminându-se cu 6-2.

În setul doi, Haddad Maia și-a ridicat nivelul, iar jocul a fost mult mai echilibrat. Brazilianca a condus cu 3-1, dar Iga a reușit să egaleze. Ulterior, cele două jucătoare au mers cap la cap până la 6-6, iar setul a ajuns în tiebreak.

Tiebreak-ul a fost unul spectaculos. La 6-5, Haddad Maia a ratat o minge de set. Ulterior, după ce a ratat o minge de meci, Swiatek a închis tiebreak-ul (9-7), a luat setul cu 7-6 și s-a calificat în finală.

FINAL » Iga Swiatek - Beatriz Haddad Maia 6-2, 7-6 (7)

• 0-1, break Haddad Maia: Brazilianca începe tare. Face un break la 0

Stefanos Tsitsipas, scuză incredibilă după eliminarea de la Roland Garros: „Nu voi mai face asta”

Novak Djokovic, la două victorii de marele record » Calificare în semifinalele Roland Garros, după un meci de aproape 4 ore