SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Karolina Muchova e în finala Roland Garros! A revenit incredibil în decisiv, după ce a salvat o minge de meci la 3-5

Karolina Muchova, prima finalistă la Roland Garros 2023 // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat joi, 08 iunie 2023 19:26 / Actualizat joi, 08 iunie 2023 22:07

Karolina Muchova (26 de ani, locul 43 WTA, Cehia) s-a calificat în finala Roland Garros, după un meci extrem de echilibrat contra Arynei Sabalenka (25 de ani, 2 WTA, Belarus), scor 7-6(5), 6-7(4), 7-5.

• Finala Roland Garros 2023, Iga Swiatek - Karolina Muchova, are loc sâmbătă, de la ora 16:00. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe Eurosport
Iga Swiatek - Karolina Muchova, finala Roland Garros » Poloneza e din nou în ultimul act, după victoria cu Haddad Maia
ROLAND GARROS

Fără să fie cap de serie, Karolina Muchova a produs surpriza și a învins-o pe Aryna Sabalenka, a doua favorită a turneului. Este pentru prima dată în carieră când Muchova ajunge într-o finală de Grand Slam.

Karolina Muchova, prima finalistă la Roland Garros 2023

Ajunsă pentru prima dată în careul de ași la Roland Garros, Aryna a început meciul ezitant, pierzând setul de deschidere. Partida a început echilibrat. Cele două au mers cap la cap până la 4-4, când Muchova a făcut primul break. La 5-5, Sabalenka a salvat o minge de set. Setul a ajuns în tiebreak, acolo unde Muchova a jucat mai bine (7-5) și a luat setul. A fost primul set pierdut de Sabalenka la Roland Garros 2023.

Muchova a început bine setul doi. A condus cu 2-0, dar Sabalenka a reușit să egaleze. Bielorusa a făcut un break, la 3-3, dar a fost imediat egalată. Pe finalul setului, ambele jucătoare și-au câștigat serviciul și s-a ajuns din nou la tiebreak. De data aceasta, Sabalenka a jucat mai bine. După ce a ratat o minge de set, pe propriul serviciu, bielorusa a închis setul pe serviciul adversarei și a trimis meciul în decisiv.

Setul al treilea a fost unul incredibil. De la 2-2, Sabalenka a câștigat trei game-uri la rând. Domina jocul, în timp ce Muchova nu se regăsea și nu avea răspuns la loviturile adversarei. Dar a revenit incredibil. După ce Sabalenka a ratat o minge de meci, la 5-2, Muchova a revenit și a egalat, profitând de erorile neforțate ale bielorusei.

La 5-5, Muchova a mai făcut un break. Ulterior și-a câștigat game-ul de serviciu, a închis setul cu 7-5 și s-a calificat în finală.

FINAL » Karolina Muchova - Aryna Sabalenka 7-6, 6-7,7-5

• 7-5, GAME, SET și Meci Muchova: Cehoaica întoarce meciul, de la 2-5. Câștigă setul și meciul, calificându-se în finală.

• 5-6: game Sabalenka: Bielorusa e în avantaj, la un game de câștigarea setului
  • 5-5, break Sabalenka: Aryna răspunde în momentul ideal! Muchova a avut minge de set, dar Aryna a început să joace mai agresiv și a egalat situația generală.
  • 5-4, break Muchova: jucătoarea cehă reușește primul break al meciului. La 4-4 și-a ascuțit loviturile la retur și a câștigat pe serviciul adversarei, urmând să servească pentru set.
  • 2-2, game Muchova: Sabalenka a avut două mingi de break, primele din acest meci, dar nu le-a putut fructifica.
  • 0-1, game Sabalenka: Aryna începe ideal meciul și pierde doar un punct în primul game, pe care-l închide cu un as.
  • Ora 16:10 - A început meciul.