SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

OFICIAL Noul număr 1 WTA a fost confirmat, după retragerea lui Barty: „Scopul meu e să rămân acolo”

Iga Swiatek, în stânga, alături de Maria Sakkari, actualul număr 3 WTA // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 martie 2022 08:54 / Actualizat sambata, 26 martie 2022 09:39

WTA a anunțat că Iga Swiatek (20 de ani) va ocupa prima poziție în clasamentul mondial, din 4 aprilie.

Retragerea australiencei Ashleigh Barty, liderul mondial în tenisul feminin, a deschis calea către vârful clasamentului WTA pentru Iga Swiatek.

Noaptea trecută, Iga a învins-o pe Viktorija Golubic în turul 2 de la Miami Open, 6-2, 6-0, succes prin care și-a cimentat poziția a doua în clasamentul WTA. Până la finalul Miami Open, nicio jucătoare nu o poate depăși

Cel mai aproape de ea în clasamentul LIVE este Paula Badosa, dar iberica nu o va ajunge pe Iga la numărul de puncte nici dacă va câștiga competiția din Miami.

Iga Swiatek, noul număr 1 în clasamentul WTA

Astfel, în clasamentul WTA care va fi publicat pe 4 aprilie, unul care nu o va mai conține pe Ashleigh Barty, din moment ce australianca a cerut să fie eliminată din ierarhie, Iga Swiatek va ocupa prima poziție.

O performanță incredibilă pentru Iga, care devine prima jucătoare din Polonia ce ocupă locul 1 WTA!

Iga Swiatek: „Scopul meu este să rămân pe locul 1!”

„Sunt cu adevărat satisfăcută și mândră pentru că am ajuns pe locul 1. Simt că tenisul meu merge în direcția potrivită, scopul meu este să rămân pe locul 1 și să continui ca acum”, a fost reacția polonezei după ce s-a confirmat că va ocupa locul 1 WTA.

„Fanii polonezi devin din ce în ce mai pasionați de tenis. Este uimitor să văd asta, unul dintre obiectivele mele este să fac tenisul mai popular în Polonia. Sprijinul pe care l-am primit de acasă și din jurul lumii a fost grozav”, a adăugat Iga.

Swiatek va deveni a 28-a jucătoare care ocupă locul 1 în clasamentul WTA și, totodată, cel mai tânăr lider mondial după Caroline Wozniacki, care a urcat pe prima treaptă WTA în 2010, când era cu 216 zile mai tânără decât este Iga acum.

În turul 3 la Miami Open, Iga o va înfrunta pe Madison Brengle, locul 59 WTA.

Mai multe știri din tenis:

De nerecunoscut! Sorana Cîrstea a câștigat doar două game-uri în turul secund de la Miami, deși pornea favorită certă

Emma Răducanu nu își mai revine » Eliminată prematur și la Miami!