SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2021

VIDEO+FOTO Iga Swiatek defilează spre al doilea titlu la Roland Garros » Modul magistral în care a închis disputa cu Marta Kostyuk

Poloneza Iga Swiatek (20 de ani, 9 WTA) s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros 2021. A învins-o luni, în sesiunea de seară de pe „Philippe Chatrier”, pe ucraineanca Marta Kostyuk (18 ani, 81 WTA), scor 6-3, 6-4. +12   FOTO

Articol de GSP - Publicat luni, 07 iunie 2021 23:37 / Actualizat marti, 08 iunie 2021 10:28

• În sferturile de finală, Swiatek o va înfrunta pe grecoaica Maria Sakkari (18 WTA), jucătoare asemănătoare ca stil cu Kostyuk.

Iga Swiatek, campioană în 2020 pe zgura pariziană, continuă marșul spre apărarea trofeului. Sportiva din Polonia încă nu a cedat set la actuala ediție, dar astăzi a fost testată serios în mai multe momente ale disputei cu Marta Kostyuk.

+8 FOTO

Iga Swiatek, în „sferturi” la Roland Garros 2021

Kostyuk este o jucătoare cu lovituri extrem de puternice. Ucraineanca a încercat să profite de asta în debutul înfruntării, a împins-o pe Swiatek în spatele terenului și a reușit primul break al partidei.

Swiatek nu s-a panicat, a început să deschidă unghiurile și să preia inițiativa în raliuri. În ciuda unui număr necaracteristic de erori neforțate, 15, Iga a tranșat setul inaugural, 6-3, după 49 de minute.

Setul secund s-a rupt la scorul de 3-3. Swiatek a fost tot mai precisă cu forehand-ul, a redus la jumătate greșelile și a încheiat disputa în stil de mare campioană, cu un voleu amortizat perfect, urmat de un lob imposibil de returnat.

Marta a stat foarte bine în defensivă, mi-a fost foarte greu să închid punctele. Sunt sigură că ne vom mai întâlni. Mă bucur că sunt în continuare în competiție. E un mare rezultat. Nu se întâmplă zilnic să te califici în sferturile unui turneu de Grand Slam, chiar dacă sunt campioană, asta simt.
- Iga Swiatek

Record în era Open: 6 jucătoare calificate în premieră în „sferturi”

Roland Garros 2021 este turneul surprizelor. Șase dintre cele 8 sfertfinaliste au ajuns în premieră în această fază a unei competiții de Grand Slam. Precedentul record, de 5 debutante, data de la Roland Garros 2001: Francesca Schiavone, Kim Clijsters, Petra Mandula, Lina Krasnoroutskaya, Justine Henin.

Cine sunt jucătoarele calificate în premieră în „sferturile” unui turneu de Grand Slam:

• Tamara Zidansek
  • Paula Badosa
  • Elena Rybakina
  • Barbora Krejcikova
  • Coco Gauff
  • Maria Sakkari

VIDEO+FOTO Djokovic a fost condus cu 2-0 la seturi în „optimile” Roland Garros, apoi a mai cedat un singur game » Adversarul s-a retras în decisiv

FOTO Tinerii mai stau o tură » Rafael Nadal e în „sferturi” la Roland Garros 2021, după o prestație dominantă în fața lui Sinner

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”