SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Iga Swiatek, despre meciul cu Sorana Cîrstea din sferturile Indian Wells: „Am văzut la antrenamente ce poate”

Iga Swiatek // sursă foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 15 martie 2023 07:32 / Actualizat miercuri, 15 martie 2023 07:59

Iga Swiatek (21 de ani, locul 1 WTA) a prefațat pe scurt duelul cu Sorana Cîrstea (32 de ani, 83 WTA) din sferturile Indian Wells. Poloneza s-a calificat în sferturi după o victorie în două seturi cu Emma Răducanu, scor 6-3, 6-1.

• Iga și Sorana se vor înfrunta în faza sferturilor în dimineața zilei de joi, 16 martie, la o oră care va fi anunțată ulterior de organizatori.
  • Meciurile de la Indian Wells 2023 sunt transmise la TV în România de DigiSport.

În această dimineață, la câteva ore după ce Sorana Cîrstea a produs o mare surpriză și a eliminat-o de la Indian Wells pe Caroline Garcia, locul 5 mondial, s-a jucat capul de afiș al zilei, Iga Swiatek versus Emma Răducanu.

Poloneza nu i-a dat nicio șansă campioanei de la US Open 2021, pe care a învins-o în minimum de seturi, 6-3, 6-1, după o oră și 24 de minute de joc.

Mătură tot! Cinci statistici uluitoare ale bombardierului Haaland după „manita” din Champions League
MANCHESTER CITY - LEIPZIG

Ce spune Iga Swiatek despre meciul cu Sorana Cîrstea din sferturile Indian Wells

La final de meci, în interviul rapid de pe teren, Iga a fost întrebată despre următoarea adversară, românca Sorana Cîrstea.

Ne-am antrenat împreună de câteva ori și în pre-sezon. Știu cât de bine poate juca. Vom vedea, fiecare zi este diferită în tenis. Cu siguranță merită să fie în sferturile de finală. Voi fi 100% pregătită și voi da totul”, a transmis Switek.

Iga Swiatek și Sorana Cîrstea s-au mai întâlnit o singură dată într-un meci oficial, la Australian Open 2022, când poloneza a câștigat în 3 seturi, 5-7, 6-3, 6-3.

Mai multe știri din tenis:

Ce meci! Sorana Cîrstea a învins-o pe campioana campioanelor și e în „sferturile” Indian Wells!