SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Ce meci! Sorana Cîrstea a învins-o pe campioana campioanelor și e în „sferturile” Indian Wells!

Sorana Cîrstea // foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 15 martie 2023 07:18 / Actualizat miercuri, 15 martie 2023 07:58

Sorana Cîrstea (32 de ani, locul 83 WTA) a obținut o victorie mare în această noapte, la Indian Wells, unde a trecut de Caroline Garcia (29 de ani, 5 WTA), scor 6-4, 4-6, 7-5. Românca o va înfrunta în sferturi pe Iga Swiatek în dimineața zilei de joi, 16 martie, la o oră care va fi anunțată ulterior de organizatori.

• Meciurile de la Indian Wells 2023 sunt transmise la TV în România de DigiSport.

Ce victorie pentru Sorana Cîrstea! Cotată cu a doua șansă înaintea meciului, Sorana a dat toate calculele peste cap și a eliminat-o de la Indian Wells pe Caroline Garcia, câștigătoarea Turneului Campioanelor din 2022!

2-0avea Caroline Garcia la „directe” împotriva Soranei înaintea meciului de astăzi

Setul inaugural s-a jucat sub semnul echilibrului. Sorana l-a început cu un break, Caroline a răspuns în același fel, apoi s-a mers cap la cap până la 3-3, când românca a reușit să câștige încă o dată pe serviciul adversarei. A fost reușita care i-a adus setul Soranei.

Mătură tot! Cinci statistici uluitoare ale bombardierului Haaland după „manita” din Champions League
MANCHESTER CITY - LEIPZIG

Sorana Cîrstea a răpus-o pe Caroline Garcia și e în sferturile Indian Wells!

Sorana și-a continuat jocul solid și în setul secund, în care a condus la un moment dat cu 4-3 și a servit pentru a se distanța la două game-uri. Caroline a reușit break-ul și a legat 3 game-uri la rând, astfel că a dus meciul în decisiv.

Șablonul s-a repetat parțial și în setul 3, unde Sorana a început foarte bine, a dus scorul la 3-0, însă Caroline a revenit în joc și a ajuns să conducă, 5-4. Atunci a avut loc o tresărire de orgoliu a Soranei, care a câștigat trei game-uri consecutive, în care nu i-a dat vreo șansă franțuzoaicei.

8 așia reușit Garcia, față de numai 2 în dreptul Soranei. Superioritatea la acest capitol nu a ajutat-o până la urmă

Sorana Cîrstea - Iga Swiatek în sferturile Indian Wells. Poloneza a eliminat-o pe Emma Răducanu

Sorana a închis astfel meciul cu 7-5 în decisiv, după două ore și 23 de minute, și este în sferturile Indian Wells, acolo unde o va înfrunta pe Iga Swiatek, numărul 1 WTA.

Iga a ajuns în sferturi după ce a învins-o scurt, în două seturi, pe britanica Emma Răducanu, scor 6-3, 6-1. Apoi a prefațat meciul contra Soranei Cîrstea.

184.465 dolariva încasa Sorana Cîrstea pentru calificarea în sferturile Indian Wells, pe lângă cele 215 puncte în clasamentul WTA

Mai multe știri din tenis:

Elevul lui Patrick Mouratoglou a „sărit” la un nume mare din circuit: „Nu mai ai nimic de spus acum?”

O jucătoare din Ucraina acuză: „Am avut un atac de panică după discuția cu șeful WTA. Am fost complet șocată”