SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Irina Begu, eliminată de favorita 7 la Roland Garros » Garcia s-ar putea duela cu Simona Halep în sferturi

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 iunie 2018 16:52

Irina Begu s-a oprit în turul III al turneului de la Roland Garros, învinsă fără drept de apel de favorita 7 a competiției, Caroline Garcia. Franțuzoaica s-a impus în două seturi, scor 6-1, 6-3, după o partidă care a durat o oră și 21 de minute.

Irina nu a avut nicio șansă în primul set, fiind surclasată de Garcia. Franțuzoaica nu și-a pierdut serviciul nici măcar o dată și și-a adjudecat setul la 1, după doar 29 de minute.

Garcia a început furtunos și setul secund și s-a distanțat rapid la 5-1. De acolo, Irina a început să joace mai bine, a recuperat un break și a încercat din răsputeri să egaleze. Totuși, Caroline Garcia s-a dovedit mult prea puternică și a închis meciul după un game maraton pe serviciul Irinei.

Franțuzoaica s-ar putea întâlni cu Simona Halep sferturile de finală. Garcia va juca în optimi cu învingătoarea partidei Angelique Kerber - Kiki Bertens, iar Halep se va duela cu Elise Mertens.

FINAL » Irina Begu - Caroline Garcia 1-6, 3-6

Desfășurarea liveTEXT a partidei

3-6, Break, Set, Meci, Garcia: Franțuzoaica se impune într-un game maraton pe serviciul Irinei și se califică în optimi.

3-5, Break Begu: Jucătoarea noastră izbutește să facă primul break al partidei și încearcă să se apropie de Garcia, pe care o desparte un singur game de calificarea în optimi
2-5, Game Begu: Irina își face serviciul și reduce din diferență în setul secund
1-5, Game Garcia: Caroline Garcia domină cu autoritate partida și se îndreaptă spre victorie
1-3, Game Garcia: Franțuzoaica se distanțează și în setul secund. Garcia nu i-a lăsat nicio șansă Irinei, care a părut copleșită pe toată durata meciului
0-2, Game Garcia: Game fără emoții adjudecat de Garcia, care se distanțează la 2-0
0-1, Break Garcia: Irina începe slab și manșa secundă și își pierde serviciul în game-ul inaugural

A început setul secund, cu Irina Begu la serviciu

1-6, Game Garcia: Caroline își face serviciul și închide primul set, pe care îl câștigă fără emoții, la 1
1-5, Break Garcia: Franțuzoaica etalează în continuare un tenis extrem de agresiv și reușește un nou break. Irina Begu pare descumpănită în acest momente
1-4, Game Garcia: Franțuzoaica revine de la 0-30 și își face serviciul, distanțându-se din nou în prima manșă
1-3, Game Begu: Irina își face serviciul la 0 și câștigă primul game al partidei
0-3, Game Garcia: Franțuzoaica își consolidează avantajul grație unui nou game câștigat fără empții pe propriul serviciu. Irina Begu a câștigat primele două puncte ale sale în meci, dar pare depășită complet de Garcia în aceste momente
0-2, Break Garcia: Break la zero reușit de jucătoarea franțuzoaică. Begu nu a câștigat niciun punct până acum în meci, copleșită de startul furtunos de meci al Carolinei Garcia
0-1, Game Garcia: Franțuzoaica începe meciul într-un ritm alert și își face fără emoții serviciul

Cele două jucătoare se află la încălzire, astfel că partida va începe în scurt timp. Caroline Garcia va servi prima

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”