SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

UPDATE Irina Begu e în turul II la Roland Garros! » Victorie la reluare, în două zile și 3 seturi + Cu cine va juca în runda următoare

Irina Begu
Irina Begu

Articol de GSP - Publicat marti, 24 mai 2022 15:50 / Actualizat marti, 24 mai 2022 17:12

Irina Begu (31 de ani, 63 WTA) a trecut de Jasmine Paolini (26, 55 WTA), 4-6, 6-1, 7-6, și s-a calificat în turul II la Roland Garros. În runda următoare, va juca împotriva Ekaterinei Alexandrova (27, 31 WTA).

Meciul dintre româncă și italiancă s-a întins pe două zile. A început luni seară, a fost întrerupt din cauza ploii și s-a reluat azi, cu setul 3.

Irina Begu e în turul II la Roland Garros

În primul set, Begu a făcut break încă din primul game. S-a menținut în avantaj până la 4, dar Paolini a revenit. De la 4-4, italianca a forțat. A câștigat două game-uri și a luat setul cu 6-4.

Begu a dominat autoritar setul secund. A câștigat cu 6-1, după ce a luat trei break-uri.

În decisiv, la 1-0 pentru Begu și minge de break, meciul a fost oprit luni, din cauza ploii.

Astăzi, la reluare, Irina a început perfect setul decisiv și a condus cu 3-0. Paolini a revenit la rapid, iar scorul a fost egal până în tie-break. Acolo, românca a juca mai bine și s-a impus cu 10-5.

• Meciul s-a reluat. Begu a câștigat game-ul și conduce cu 2-0
  • Avem decisiv. Begu a făcut un set excelent, câștigat cu scorul de 6-1.
  • Sportiva din România are 4-1 în setul doi, după ce și-a redus semnificativ erorile.
  • Begu preia controlul în debutul setului secund, cu un break făcut la 1-1.
  • Deși a început modest setul, Paolini se impune în primul act după 40 de minute.
  • După o dublă greșeală comisă de Irina Begu, Paolini, cu 3 puncte la rând câștigate, restabilește egalitatea. Begu a legat câteva erori neforțate spre finalul setului.
  • Paolini deschide tot mai bine jocul, folosește des forehandul în diagonala, dar e anihilată de serviciul superior al româncei.
  • Irina începe cu un break partida, are emoții la serviciu, e egalată, 40-40, dar reușește să se desprindă.
  • A început partida. 16 grade la Paris la ora începerii partidei.
Simona Halep, calificare cu emoții în turul II la Roland Garros, după un meci teribil cu nemțoaica de 18 ani Nastasja Schunk