SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Victoria Azarenka - Ana Bogdan » Românca a cedat, după un thriller de 3 ore

Articol de GSP - Publicat luni, 23 mai 2022 17:49 / Actualizat luni, 23 mai 2022 19:31

Ana Bogdan a fost învinsă de Victoria Azarenka, scor 7-6 (7), 6-7 (1), 2-6, în primul tur de la Roland Garros. De la 20:20 va juca și Irina Begu, împotriva italiencei Jasmine Paolini.

• Partidele româncelor vor fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe Eurosport

Ana Bogdan, învinsă cu greu de Victoria Azarenka

Meciul a început foarte bine pentru Ana Bogdan, care a demonstrat încă din primul set că se poate ridica la nivelul adversarei sale, dublă câștigătoare de Grand Slam. Echilibrul a fost cuvântul de ordine, astfel că cele două au ajuns în tiebreak. Acolo, românca a fost mai inspirată și a reușit să-și treacă în cont primul act al meciului.

Echilibrul s-a păstrat și în setul al doilea, fiind nevoie din nou de prelungiri. După ce ploaia a întrerupt confruntarea la scorul de 3-3, Azarenka a început însă să-și crească nivelul de joc. Profitând și de un joc mai ezitant al Anei, bielorusa s-a impus fără probleme, la 1, în tiebreak-ul actului secund.

„Decisivul” a început și s-a terminat prost pentru Ana Bogdan. Sportiva noastră a pierdut primul game, chiar pe propriul serviciu, și nu a mai putut reveni în meci. Astfel, după 3 ore de joc, Victoria Azarenka a obținut calificarea în turul 2 de la Roland Garros.

FINAL » Victoria Azarenka - Ana Bogdan 6-7 (7-9), 7-6 (7-1), 6-2

6-2 Game, Set și Meci Azarenka: După mai bine de trei ore de joc, bielorusa este în turul doi la Roland Garros

5-2, Break și Game Azarenka: Bielorusa e din ce în ce mai aproape de victorie.

3-1, Game Azarenka: Bielorusa se distanțează în decisiv, dictează în acest moment ostilitățile.

2-0, Break și Game Azarenka: Victoria începe excelent setul decisiv.

TIE-BREAK câștigat clar de Azarenka, 7-1, după un total de 65 de minute jucate în setul 2. Avem decisiv!

6-6, Break Azarenka: Victoria returnează excelent și duce setul la tie-break.
5-6, Break Bogdan: Ana reușește break-ul și va servi pentru câștigarea meciului!
5-5, Game Bogdan: Ana afișează un joc solid și nu îi oferă adversarei șansa de break în acest moment-cheie.
5-4, Game Azarenka: Victoria se apropie la un game de a câștiga setul.
4-4, Game Bogdan: Ana egalează situația în setul secund, 4-4.
4-3, Game Azarenka: Ana e aproape să reușească un break crucial, dar Victoria salvează două mingi consecutive.

• ora 16:05 - meciul a reînceput după o pauză de aproximativ două ore.
  • ora 16:00 - jucătoarele au revenit pe teren.

Partida a fost întreruptă din cauza ploii!

3-3, Game Bogdan: Ana egalează, după încă un game bun. A salvat două mingi de break și a câștigat game-ul
3-2: Break Bogdan: Ana revine rapid, Face rebreak și va servi pentru a egala scorul
3-1: Break Azarenka: Victoria e prima care câștigă pe serviciul adversarei. A fost agresivă la retur și face break
2-1: Game Azarenka: Bielorusa își câștigă din nou game-ul de serviciu
1-1, Game Bogdan: Ana răspunde rapid. Câștigă game-ul de serviciu și egalează
1-0, Game Azarekna: Victoria începe bine setul. Își câștigă game-ul de serviciu și preia conducerea

6-7: SET ANA BOGDAN: După un tie-break jucat la limită, în care Azarenka a ratat 3 mingi de set, Ana Bogdan a fructificat prima minge de set și preia conducerea în meci
6-6, Break Bogdan: Ana reușește încă o dată să câștige pe serviciul Victoriei Azarenka. Setul se va decide în tie-break
6-5, Break Azarenka: Bielorusa revine în avantaj. A făcut break și va servi pentru câștigarea setului
5-5, Break Bogdan: Ana joacă excelent în acest moment. A mai făcut un break și egalează scorul
5-4, Game Bogdan: Ana se apropie la un game de rivala sa. Bogdan a revenit de la 0-30 și a revenit în game
5-3, Break Bogdan: Azarenka a ratat șansa de a închide setul. Bogdan a făcut rebreak și rămâne în set
5-2. Break Azarenka: Continuă seria break-urilor. Azarenka se impune pe serviciul Anei, deși a ratat două mingi de break, iar acum va servi pentru a câștiga setul
4-2, Break Bogdan: Azarenka a făcut două duble greșeli în acest game, iar Ana a profitat și a făcut un break
4-1, Break Azarenka: Victoria continuă forma bună și mai face un break
3-1, Game Azarenka: Bielorusa își mărește avansul, după un game câștigat pe propriul serviciu
2-1, Break Azarenka: După un game slab al Anei Bogdan, bielorusa a făcut primul break din meci
1-1, Game Azarenka: După ce Ana Bogdan a ratat o minge de break, Azarenka a reușit să câștige game-ul de serviciu
0-1, Game Bogdan: Ana începe bine meciul. Își câștigă game-ul de serviciu

Sorana Cîrstea, ajutată la Roland Garros de Goran Ivanisevic, antrenorul lui Novak Djokovic: „Sunt foarte recunoscătoare”

Înfrângere la debut » Gabriela Ruse, eliminată de Elise Mertens, în turul I la Roland Garros

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”