SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2019

IRINA BEGU - LIN ZHU 6-1, 6-1 // Irina Begu, dominantă la debutul de la Roland Garros » Victorie zdrobitoare, în 58 de minute + cu cine joacă mai departe

Irina Begu // foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat marti, 28 mai 2019 13:09

Irina Begu (28 de ani, 116 WTA) s-a calificat fără emoții în turul II de la Roland Garros după victoria categorică reușită contra chinezoaicei Lin Zhu (25 de ani, 106 WTA), scor 6-1, 6-1, în doar 58 de minute.

• În turul secund, Begu o va înfrunta pe învingătoarea din partida Karolina Muchova (73 WTA) - Anett Kontaveit (17 WTA). Duelul dintre cele două se joacă azi, după ora 14:00.

Românca avea nevoie de o victorie pentru a-și recăpăta cât mai repede moralul deteriorat de cele 8 înfrângeri acumulate în ultimele 10 partide. Meciul cu Lin Zhu, aflată la debut pe tabloul de la Roland Garros, s-a dovedit a fi «plimbarea în parc» de care Irina avea atât de mare nevoie.

Încrezătoare pe toată durata partidei, profitând de avantajul pe care și l-a creat aproape de fiecare dată la serviciu, Irina Begu nu a stat la discuții cu jucătoarea din China, pe care a expediat-o după doar 58 de minute de joc.

86%a fost procentajul punctelor câștigate de Irina Begu pe primul serviciu

Deși 2019 nu a adus până acum cea mai bună versiune a Irinei Begu, jucătoarea noastră încearcă să-și egaleze cea mai bună performanță de la Roland Garros, înregistrată în 2016, când a ajuns până în optimi.

Simona Halep debutează azi

Tot pe parcursul acestei zile, Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) joacă împotriva australiencei Ajla Tomljanovic (26 de ani, 47 WTA). Partida va începe după ora 16:00 și va putea fi urmărită în direct la Eurosport și liveTEXT pe GSP.ro.