SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

UPDATE Irina Begu continuă la Roland Garros » S-a calificat în optimile probei de dublu! Monica Niculescu, eliminată

Irina Begu continuă la Roland Garros! // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 iunie 2021 19:15 / Actualizat sambata, 05 iunie 2021 19:27

Irina Begu (30 de ani, 74 WTA) continuă la Roland Garros, în proba de dublu, acolo unde s-a calificat în optimi. Monica Niculescu (33 de ani, 54 WTA la dublu) a fost eliminată în optimi.

UPDATE 19:15 - Monica Niculescu părăsește competiția de dublu

Perechea Monica Niculescu (România) - Jelena Ostapenko (Letonia) s-a oprit în optimile de finală ale Roland Garros. Monica și Jelena au cedat în fața cehoaicelor Karolina și Kristyna Pliskova, scor 5-7, 6-1, 4-6, după o oră și 54 de minute de joc.

Iriga Begu, în optimile probei de dublu la Roland Garros

Eliminată în turul I la simplu de Serena Williams, Begu are mai mult succes la dublu, acolo unde face pereche cu argentinianca Nadia Podoroska (42 WTA, 24 de ani).

Begu și Podoroska s-au calificat azi în optimi, după ce au trecut în trei seturi de perechea formată din Shuko Aoyama și Ena Shibahara, scor 7-5, 3-6, 6-3. Meciul a durat 2 ore și 15 minute.

În primul set, Aoyama și Shibahara au condus cu 4-2, dar Irina și Nadia au revenit rapid în joc, iar cele două perechi au mers cap la cap până la 5-5, moment în care Begu și Podoroska au forțat și au câștigat setul, 7-5.

În partea a doua, românca și jucătoarea din Argentina au fost dominate clar, fiind conduse la un moment dat cu 5-1. Cele două au câștigat două game-uri consecutive, dar Aoyama și Shibahara au închis setul, 6-3.

În decisiv, Begu și Podoroska au făcut un singur break, la scorul de 2-1, suficient pentru a se menține în față și pentru a câștiga setul și meciul.

În optimi, Irian Begu și Nadia Podoroska vor juca împotriva perechii formate din Clara Burel și Chloe Paquet.

Pentru accederea în turul trei, Begu și Podoroska primesc din partea organizatorilor Roland Garros 2021 un cec în valoare de 29.325 de dolari și 240 de puncte WTA.

VIDEO Victor Hănescu își dorește meciuri mai scurte: „Dacă ar fi după mine, aș face 2 din 3 seturi și la bărbați”

Citește mai multe știri din tenis:

Cine câștigă Roland Garros? Favoritele cad pe capete la Paris: încă un nume mare e OUT

Sorana Cîrstea, sinceră după meciurile foarte bune de la Roland Garros: „Nu mă așteptam să fiu atât de puternică” » Ce schimbare importantă a făcut