SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIONILOR

„Sinner a pățit-o exact ca Simona Halep” » Textul publicat de Gazzetta dello Sport imediat după finala Turneului Campionilor

Simona Halep (dreapta) și Jannik Sinner (albastru, centru) / FOTO: GettyImages

Articol de - Publicat luni, 20 noiembrie 2023 18:50 / Actualizat luni, 20 noiembrie 2023 19:29

Jannik Sinner (22 de ani, 4 ATP) a fost învins de Novak Djokovic (36 de ani, 1 ATP) în finala Turneului Campionilor, scor 3-6, 3-6. Jurnaliștii de la Gazzetta dello Sport au comparat situația italianului cu una prin care a trecut și Simona Halep (32 de ani).

Deja calificat în semifinalale competiției, Jannick Sinner și-a apărat corect șansele în ultimul meci din grupă. L-a învins pe Holger Rune, 6-2, 5-7, 6-4, și i-a permis lui Djokovic să avanseze în penultimul act. Sârbul a fost de neoprit în continuare și a ridicat cel de-al șaptelea trofeu la Turneul Campionilor.

Fostul campion de la US Open se teme să nu pățească precum Simona Halep: „Am emoții la fiecare băutură pe care o deschid”
SIMONA HALEP

Italienii titrează: „Sinner a pățit-o ca Simona Halep”

Italienii de la Gazzetta dello Sport au remarcat o situație similară cu Simona Halep în rolul principal, la ediția din 2014 a Turneului Campioanelor.

Simona Halep a fost atunci în grupă cu Serena Williams, Ana Ivanovic și Eugenie Bouchard. Sportiva din Constanța a câștigat primele două partide, inclusiv o umilință aplicată americancei, scor 6-0, 6-2.

Cu biletul pentru semifinale asigurat, Simona ar fi putut să o elimine pe Serena din competiție. Trebuia să piardă 0-2 în fața sârboaicei Ana Ivanovic. Halep a câștigat un set. Și-a făcut cu mâna ei, pierzând finala cu sora mai mică a familiei Williams, scor 3-6, 0-6.

Jannik Sinner, la fel ca Simona Halep. Ce înseamnă la fel? Ce legătură are jucătorul nostru cu sportiva din România? Înaintea finalei cu Djokovic, mai nimic. Acum sunt legați de faptul că sunt victimele propriilor lor rezultate. Mai exact, victimele refuzului de a face blaturi
- Gazzetta dello Sport

VIDEO. Rezumatul finalei de la Turneul Campionilor 2023, Sinner - Djokovic

Simona Halep și Jannik Sinner mai au un punct comun în carieră. Dubla campioană de Grand Slam a fost pregătită ani buni de Darren Cahill. Antrenorul australian este acum în staff-ul lui Sinner.

Nu glumește! Daniil Medvedev e pregătit să schimbe sportul: „A fost mereu visul meu!”
ATP
„Hai să-i dăm un wild-card, o să devină cel mai mare jucător din lume” » Povestea memorabilă a turneului jucat de adolescentul Novak Djokovic la București. Dezvăluiri după 20 de ani