SPORTURI  »  TENIS  »  MELBOURNE

Jaqueline Cristian începe anul cu stângul. Înfrângere în turul 1 la Melbourne

Jaqueline Cristian // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat marti, 04 ianuarie 2022 11:09 / Actualizat marti, 04 ianuarie 2022 11:23

Jaqueline Cristian (23 de ani, locul 71 WTA) a pierdut meciul cu Kaia Kanepi (36 de ani, 73 WTA) din turul 1 al turneului Melbourne Summer Set 1, scor 7-6 (7-2), 6-7 (7-9), 2-6.

După două ore și 45 de minute de joc, sportiva din România a cedat în fața estoniencei.

Jaqueline Cristian, învinsă de Kaia Kanepi la Melbourne Summer Set 1

Primul set, unul extrem de disputat, a fost adjudecat de Jaqueline în tie-break. Al doilea act a fost de asemenea pe muchie de cuțit, dar câștig de cauză a avut Kaia. Din nou, în tie-break.

În decisiv, Jaqueline nu a mai făcut față. Procentajele ei la serviciu au scăzut, iar Kaia a reușit două break-uri.

În turul 2, Kaia Kanepi o va înfrunta pe câștigătoarea meciului Tereza Martincova - Ana Konjuh.

11 așia reușit Kaia Kanepi în fața jucătoarei din România

Citește mai multe știri din tenis:

Simona Halep și-a aflat prima adversară din 2022, la simplu!

Ce start pentru Sorana Cîrstea! Victorie-fulger, 6-0, 6-0, la primul meci din noul sezon