SPORTURI  »  TENIS  »  WTA

Simona Halep și-a aflat prima adversară din 2022, la simplu!

Simona Halep / Sursă foto: Guliver/Getty Images +18   FOTO
Simona Halep / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat marti, 04 ianuarie 2022 08:38 / Actualizat marti, 04 ianuarie 2022 09:59

Destanee Aiava (21 de ani, 316 WTA) va fi prima adversară pentru Simona Halep în sezonul 2022. Cele două se vor întâlni în turul inaugural de la Melbourne Summer Set 1.

• Turneele de la Melbourne, Summer Set 1 și Summer Set 2, sunt unele de încălzire înainte de Australian Open. Meciurile se joacă în complexul care găzduiește primul Grand Slam al anului.

Favorita doi a competiției, Simona Halep o va înfrunta în primul tur pe Destanee Aiava, jucătoare cu care s-a mai întâlnit o singură dată, în 2018, chiar la Australian Open. Atunci, Simo s-a impus în minimum de seturi, 7-6 (5), 6-1, într-un meci în care s-a confruntat cu probleme mari la gleznă.

Ora de start a partidei urmează să fie anunțată de organizatori.

În turul II, Simona Halep s-ar putea revedea cu Gabriela Ruse

Gabriela Ruse, campioana de la Hamburg de anul trecut, a învins-o fără probleme pe australianca Arina Rodionova (32 de ani, 152 WTA), scor 6-3, 6-2, în primul tur de la Melbourne Summet Set 1.

Reprezentanta gazdelor n-a avut prea multe șanse în fața Gabrielei Ruse, care a obținut fără drept de apel prima sa victorie din noul an. Jucătoarea noastră a dominat întâlnirea în totalitate, și-a pierdut o singură dată serviciul și s-a impus clar, în minimum de seturi, după o oră și opt minute de joc.

Start ideal de sezon pentru Irina Begu! Victorie de prestigiu: a trimis acasă favorita principală
WTA

În turul următor, Gabriela Ruse s-ar putea duela cu nimeni alta decât Simona Halep (20 de ani, 30 WTA), fosta finalistă de la Australian Open.

Ar fi o reeditare a disputei de la Cluj din octombrie. La Transylvania Open, Simona s-a impus fără drept de apel, scor 6-1, 6-2.

Simona Halep vs. Gabriela Ruse la Transylvania Open. Foto: Raed Krishan
+14 FOTO

Între timp, Simona Halep și Gabriela Ruse evoluează în proba de dublu de la Melbourne Summer Set 1. Cele două se întâlnesc cu perechea formată din Bernarda Pera / Katerina Siniakova

Gabriela Ruse și Simona Halep vor face pereche la Australian Open

La finalul anului trecut, Gabriela Ruse a anunțat că va evolua și în proba de dublu de la Australian Open, acolo unde va face pereche cu Simona Halep.

„Un privilegiu să joc dublu alături de idolul meu”, a scrie Gabriela Ruse pe contul său de Twitter.

În 2021, la US Open, Gabriela Ruse a ajuns, alături de Monica Niculescu, până în sferturi. Acum, speră la un rezultat la fel de bun alături de Simona Halep, cea care a mai evoluat și în anii trecuți în proba de dublu de la Melbourne.

Simona Halep, întâlnire specială la Melbourne: „El m-a învățat cum să fiu omul care sunt astăzi”

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”