Trandafir  •  29 Aprilie 2024, 14:21

@ JP & Maxi. Va multumesc.

Cititoramator7
Cititoramator7  •  29 Aprilie 2024, 14:17

Un meci bun , Collins are experiență. Jaq are potențial și are viitorul în față, sper să joace din ce în ce mai bine , felicitări pentru tenisul bun , chiar dacă pe final nu a mai putut menține același nivel de joc !

MaxiP
MaxiP  •  29 Aprilie 2024, 11:33
Postat de Trandafir pe 29 Aprilie 2024, 09:25

Tenismenele noastre castiga primul set apoi pierd. Nu pricep ce le lipseste. Sunt probleme psihice, sau de antrenor, nu stiu ?

Nu sunt neaparat tenismenele noastre, ne reprezinta, dar nu vad neaparat legatura. Explicatie e simpla: tenisul se joaca in format 2 seturi din 3, cine ajunge primul la 2, cu unele exceptii in care se joaca 3 din 5. Astfel exista cateva posibilitati: iei 2 seturi la 0, pierzi primul set si intorci, castigi primul set, esti egalat si castigi decisivil. In restul situatiilor pierzi. Jaqueline a trecut la acest turneu prin toate aceste situatii: cu un tur inainte pierduse primul set si castigase, cu Saville a castigat primul set si a castigat in 3 seturi. De unde concluzia ca ar castiga primul set si apoi pierd?

JohnParpalache
JohnParpalache  •  29 Aprilie 2024, 11:02

Sindromul autsiderului!Se sufoca de emoție!

JohnParpalache  •  29 Aprilie 2024, 11:01

Pai daca-ți dai seama ca poți mai mult,de ce te-ai „taiat” ca maioneza in setul decisiv?

Trandafir
Trandafir  •  29 Aprilie 2024, 09:25

donqhote
donqhote  •  29 Aprilie 2024, 09:18
Postat de tase67 pe 29 Aprilie 2024, 00:20

Trebuie sa mai adaugi elemente surpiza pentru acele momente la virf cu care sa naucesti adversara prin schimbarea pe care tu ai avut forta sa o faci. La 1-0 la seturi si 4+4 sau 4-5 trebuie sa ai o surpiza in buzunar cu care sa iesi la joc Altfel rutina jocului care era in crestere pentru adversara incet incet te copleseste.Asta au in arsenal marii jucatori si poti fi si tu aproape de ei.Sampras comanda acei asi ucigatori la 4-5 si 30-40 si ii ieseau de spuneai ca este peste capacitatile umane Agassi te macina cu retururi perfecte si joc pe linia de fund impecabil.La lucrurile similare cu astea ma refer.Surpriza pe fondul personalitatii tale, butonul pe care sa apesi la nevoie, de care sa fii sigura ca nu da gres.Trebuie sa faca parte din arsenal tau ca sa poti apela la ea atunci cind ai nevoie.Cind beculetul rosu se aprinde schimbi tu pe surpiza ta care schimba jocul si o deruteaza pe adversara

tu ar trebui sa te faci cel putin antrenor.

cipinho79
cipinho79  •  29 Aprilie 2024, 00:47

pacat pentru aceasta infrangere in care Jacqueline a afisat o incredere si o forta in primul set care a enervat-o teribil pe Collins. m-am gandit ca acel procentaj incredibil din primul set nu se va mentine pana la final, poate Jackie a si obosit putin, dar daca mai rezista macar 10 minute in setul 2 era meciul ei. e adevarat, Jacqueline poate mai mult, are un serviciu absolut demential si stie jocul, trebuie doar sa-si pastreze aura ei de invincibilitate tot meciul. scurtele cu care ne-a obisnuit au fost parca mai putine azi, si poate ar fi mers la Collins care oricat de puternica pare, e si putin greoaie si oboseste repede (si datorita "greutatilor" ei impresionante)

alexcp712
alexcp712  •  29 Aprilie 2024, 00:39

Meciul a contat pt faza șaisprezecimilor de finală, nu pt optimile de finală, stimabililor...