SPORTURI  »  TENIS  »  WTA LINZ

Jaqueline Cristian - Simona Halep în semifinale la Linz! » Jaq a trecut de Kudermetova în două seturi

Jaqueline Cristian / Sursă foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 noiembrie 2021 23:40 / Actualizat joi, 11 noiembrie 2021 00:23

Jaqueline Cristian (23 de ani, 100 WTA) e în semifinalele turenului WTA 250 de la Linz! Românca a obținut o victorie de prestigiu cu Veronika Kudermetova (24 de ani, 32 WTA), scor 6-3, 7-6 (5) și va da în penultimul act peste Simona Halep (30 de ani, 22 WTA).

• Jaqueline Cristian - Simona Halep se joacă joi, de la ora 21:00, liveTEXT pe GSP.ro și în direct la Digi Sport 2.

Jaqueline Cristian, proaspăt intrată în prima sută mondială, începe să apară din ce în ce mai des pe radarul turneelor importante din circuitul feminin. Miercuri seara, a învins-o pe Veronika Kudetermetova, favorita patru a competiției și o jucătoare mult mai bine clasată, pentru a pune mâna pe biletele pentru semifinala cu Simona Halep.

Românca a dominat în întregime primul set, surprinzând-o pe Kudermetova cu altitudinea loviturilor sale, dar și printr-un plasament ireproșabil. Mereu la conducere, mereu gata să-și asume riscuri, Jaqueline a câștigat prima secvență cu 6-3, după 41 de minute de joc.

Simona Halep - Jaqueline Cristian NU se mai joacă! Halep s-a retras înainte de semifinala de la Linz
WTA LINZ

Jaqueline Cristian e în semifinale la Linz! A învins-o pe Kudermetova și o va întâlni pe Simona Halep

Manșa secundă a fost o bătălie a nervilor. Dominată clar în prima parte a meciului, Kudermetova a dat semne de revenire. A condus cu 3-1, însă Jaqueline n-a abandonat în niciun moment lupta

Românca a recuperat break-ul, iar apoi a blocat cu măiestrie oportunitățile avute de adversara sa. Cel mai dificil moment - gestionat remarcabil de Jaqueline - s-a petrecut la 5-6 în setul secund. Kudermetova a avut trei mingi de set, toate salvate de Cristian.

Soarta meciului s-a scris în tie-break, unde toate insistențele jucătoarei noastre au fost răsplătite cu victorie. În semifinale, Jaq se va duela cu nimeni alta decât Simona Halep, cea care a trecut în trei seturi de Jasmine Paolini.

Jaqueline Cristian - Veronika Kudermetova 6-3, 7-6 (5) - Desfășurarea liveTEXT a meciului:

• 7-6, Set, Meci Jaqueline Cristian. Ce victorie de totă frumusețea pentru Jaqueline Cristian! Românca face un tie-break aproape extrem de solid și se califică în semifinala unde o va întâlni pe Simona Halep!
  • 6-6, Game Cristian. Ce luptă intensă în ultimul meci al zilei de la Linz! Jaqueline Cristian salvează trei mingi de set ale rusoaicei și împinge manșa în tie-break.
  • 5-6, Game Kudermetova: Rusosoaica nu se lasă mai prejos și contracarează printr-un game câștigat fără probleme. Jaqueline va servi imediat pentru a rămâne în setul secund și a trimite manșa în tie-break.
  • 5-5, Game Cristian. Jaqueline nu ezită și trimite meciul în prelungiri, la capătul unui game în care a fost în permanență în control.
  • 4-5, Game Kudermetova. Rusoaica își adjudecă game-ul cu multă ușurință și mută presiunea în terenul româncei.
  • 4-4, Game Cristian. „Jaq” rezistă eroic într-un game infernal, în care a salvat mai multe mingi de break ale rusoaicei. Românca egalează la patru.
  • 3-3, Game Cristian. Jaquline își face serviciul, anihilează avantajul adversarei și o egalează Kudermetova.
  • 1-3, Break Kudermetova. Rusoaica se impune pe serviciul româncei și se instalează la conducerea setului secund.
  • 1-2, Game Kudermetova. Dominată clar de Cristian în primul set, rusoaica dă semne de revenire.
  • A început setul secund! Jaqueline Cristian și Veronika Kudermetova câștigă fără emoții primele game-uri ale manșei secunde 1-1.
  • 6-3, Game, Set Cristian. Românca își ține emoțiile în frâu și câștigă primul set la 3, după 41 de minute.
  • 5-2, Game Cristian. Jucătoarea din România salvează oportunitățile de break ale rusoaicei și, grație unui tenis inteligent, duce scorul la 5-2 în favoarea sa.
  • 4-2, Break Cristian. Românca arată o dispoziție de joc grozavă în primul set al partidei cu Veronika Kudermetova. Jucătoarea noastră își procură din nou mingi de break, o fructifică pe cea de-a treia și se distanțează pe tabelă.
  • 3-2, Game Cristian. Condusă cu 15-30, Jaqueline Cristian nu clachează sub imperiul presiunii. Din contră, își ridică nivelul jocului și izbutește să egaleze la 3.
  • 2-2, Game Kudermetova. Rusoaica reușește al doilea game consecutiv și egalează situația în setul inaugural.
  • 2-1, Break Kudermetova: Jaqueline revine în primă fază de la 0-40, însă Kudermetova insistă și izbutește în cele din urmă re-break-ul.
  • 2-0, Break Cristian: „Jaq” confirmă începutul bun de meci, reușește să se impună pe serviciul rusoaicei.
  • 1-0, Game Jaqueline Cristian. Prim game câștigat fără probleme de jucătoarea din România.
  • A început partida, cu Jaqueline Cristian la serviciu!
  • Învingătoarea va juca în semifinale cu Simona Halep, care a învins-o într-un meci maraton pe Jasmine Paolini

VIDEO Jaqueline Cristian, apariție inedită la Transylvania Open: s-a deghizat în Dracula!

Revenire ca pe vremuri! Aproape de eliminare, Simona Halep s-a dezlănțuit și a rezolvat „sfertul” cu Paolini, la WTA Linz!

UPDATE Emma Răducanu confirmă! El e noul antrenor: „E un mare privilegiu”

Emma Răducanu, eliminată la Linz » A fost învinsă de o jucătoare venită din calificări