SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

VIDEO Lovitura fabuloasă prin care Simona Halep a rupt echilibrul înfruntării cu Badosa

Articol de GSP - Publicat luni, 04 iulie 2022 19:56 / Actualizat luni, 04 iulie 2022 19:56

Simona Halep (30 de ani, locul 18 WTA) a reușit o lovitură superbă în primul set al disputei cu Paula Badosa (24 de ani, 4 WTA), din optimile de finală de la Wimbledon 2022.

Halep și Badosa nu au forțat în primele două game-uri, încercând să își citească reciproc intențiile. Simona a fost prima care a forțat și a reușit un break la scorul de 1-1. Punctul decisiv a fost încântător.

Lui Kyrgios nu-i pasă de nimic! Cum și cu cine a fost surprins înaintea optimii de finală de la Wimbledon
Wimbledon

Simona Halep, execuție magistrală în meciul cu Paula Badosa

Badosa a servit foarte bine, la interior. Returul Simonei a fost scurt, o invitație la atac. Iberica a făcut un pas spre fileu, a trimis puternic cu dreapta, dar a fost surprinsă de o lovitură încântătoare a româncei. Din alergare, cu backhand-ul, Halep a izbutit un passing în cross scurt direct câștigător.

A fost momentul care a rupt echilibrul partidei. Simona a câștigat toate game-urile rămase din actual inaugural, un set-blitz, 6-1, în doar 23 de minute.

De ce Simona Halep - Paula Badosa va fi un test extrem de dur la Wimbledon 2022 pentru jucătoarea noastră

VIDEO Simona Halep, defilare printre „stele” la Wimbledon » Lângă Federer, Nadal și Djokovic la un eveniment istoric

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”