SPORTURI  »  TENIS  »  WTA EASTBOURNE

Fabuloasa Mihaela Buzărnescu mai face un meci eroic și avansează în optimi la Eastbourne » Revenire superbă dintr-o situație critică

Mihaela Buzărnescu FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat marti, 26 iunie 2018 12:37

Mihaela Buzărnescu (30 de ani, 28 WTA) continuă forma impresionantă arătată în acest an. Jucătoarea noastră a reușit o revenire miraculoasă în meciul cu Kiki Bertens și s-a calificat în optimile turneului de la Eastbourne. Jucătoarea noastră s-a impus în trei seturi, scor 3-6, 7-6, 6-3, după două ore și 42 de minute de tenis spectacol.

Mihaela a fost dominată clar mai bine de o oră din meci de Bertens, care a copleșit-o pe jucătoarea nostră cu un joc extrem de compact. Olandeza a câștigat primul set cu 6-3 și a avut 5-2 în decisiv. Dar Mihaela ne-a obișnuit în acest că nu renunță niciodată la luptă, iar de aici a rezultat o nouă revenire fabuloasă.

"Micky" a luptat eroic și a reușit să împingă setul secund în tie-break, pe care l-a câștigat la 5 după o luptă extrem de echilibrată.

În decisiv, Buzărnescu a fost cea care a dictat ritmul jocului. Jucătoarea noastră a hăituit-o în permanență pe Bertens, a reușit două break-uri și s-a impus cu 6-3. În ciuda nervilor din game-ul 8, cel mai tensionat din decisiv, când Mihaela a aruncat vorbe grele pe teren.

Buzărnescu va juca în turul următor cu Jelena Ostapenko, învingătoare în fața jucătoarei din Estonia, Kaia Kanepi, scor 6-3, 7-5. Cele două s-au mai întâlnit o dată în acest an, la Doha, Mihaela reușind o victorie categorică, 6-1, 6-3.

FINAL » Mihaela Buzărnescu - Kiki Bertens 3-6, 7-6, 6-3

6-3, Break, Set, Meci Buzărnescu: Revenirea Mihaelei Buzărnescu e completă! Românca reușește un nou break și închide meciul, obținând calificarea în optimile de finală ale turneului de la Eastbourne
5-3, Game Buzărnescu:
Mihaela rezistă din nou fabulos presiunii lui Bertens, își menține serviciul și se apropie cu pași repezi de victorie
4-2, Game Buzărnescu:
Românca rezistă eroic într-un game complicat, în care a fost nevoită să salveze o minge de break, își face serviciul și se distanțează în decisiv
3-2, Break Buzărnescu:
Jucătoarea noastră joacă din ce în ce mai bine și preia conducerea în decisiv după un break reușit la 0!
2-2, Game Buzărenscu:
Start echilibrat de set decisiv. Mihaela își face serviciul fără emoții și egalează la 2
1-0, Break Buzărnescu:
Mihaela fructifică a 5-a șansă de break și pornește cu dreptul în decisiv.
A început setul 3!

7-6, SET Buzărnescu!
6-6, Game Bertens:
Olandeza salvează o minge de set, rezistă eroic loviturilor lungi ale Mihaelei, și forțează o greșeală pe backhand.
5-5, Break Buzărnescu:
Românca lovește fantastic. Urcă la fileu, de unde nu greșește nicio lovitură de fileu, și duce setul în prelungiri.
3-5, Break Buzărnescu:
Mihaela riscă, lovește puternic cu stânga și rămâne în meci.
2-5, Break Bertens:
Mihaela a condus cu 40-0, apoi a trimis milimetric în afară două lovituri de forehand. Bertens a fructificat a 4-a minge de breaj avută.
2-3, Break Bertens:
Buzărnescu greșește nepermis de mult. Defensiva sigură a lui Kiki pare să fie cheia meciului până în acest moment.
2-1, Game Buzărnescu:
Mihaela revine de la 0-30 și trece în avantaj.
1-1, Game Bertens:
Cel mai lung game al meciului, în care Kiki salvează două mingi de break.
1-0, Game Buzărnescu:
Mihaela are un început solid, la fel ca în primul act. Urcă de două ori la fileu și finalizează cu voleuri sigure.
A început setul secund!

3-6, Game și set Bertens!
3-5, Break Bertens:
Mihaela pierde complet controlul partidei. Olandeza face un break la 0 și servește pentru primul set.
3-3, Break Bertens:
Jucătoarea din Olanda iese la atac și recuperează break-ul pierdut în debut.
3-1, Game Buzărnescu:
Românca lovește puternic, plat, și o forțează pe Bertens să lovească permanent din poziții incomode.
2-0, Game Buzărnescu:
Miki servește impecabil, atacă pe returul lui Bertens și își adjudecă game-ul la 15.
1-0, Break Buzărnescu:
Mihaela lovește puternic pe serviciul al 2-lea al olandezei și trece în avantaj după o dublă-greșeală în schimbul decisiv.

A început partida! Bertens servește prima.

Mihaela Buzărnescu a trecut ieri în 3 seturi de Shuai Peng, 5-7, 6-2, 6-1 și se va înfrunta cu a 12-a favorită a turneului de la Eastbourne, olandeza Kiki Bertens.

Partida se joacă pe tereneul 5, imediat după terminarea înfruntării dintre americanca Danielle Collins și spanioloaica Suarez Navarro.

6victorii are Buzărnescu pe iarbă în 2018. Până anul acesta reușise 3 în toată cariera

19turnee a jucat Buzărnescu în 2018, record pentru jucătoarele din TOP 100

Vezi și: CLASAMENT WTA. Simona Halep e în continuare lider! Mihaela Buzărnescu atacă Turneul Campioanelor + Cea mai importantă modificare la vârf