SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Mihaela Buzărnescu, reacție nervoasă în timpul meciului cu Svitolina: "Ai făcut ce era mai greu, vito!"

Articol de GSP - Publicat vineri, 01 iunie 2018 17:27

Mihaela Buzărnescu (30 de ani / 33 WTA) a trecut în turul 3 de la Roland Garros de Elina Svitolina (23 de ani / 4 WTA), scor 6-3, 7-5, și s-a calificat în optimile de finală.

Mihaela a trecut prin momente dificile în acest meci, în setul 2, când Svitolina a fost aproape de a o egala la numărul de set-uri.

A condus cu 3-2 în actul secund și putea duce scorul la 4-2, însă a greșit, iar Buzărnescu a dat cu racheta de pământ și a izbucnit.

"Ai făcut ce era mai greu, vito!", au fost cuvintele rostite de sportiva noastră, care până la urmă a reușit să câștige și setul secund, 7-5.

• Următoarea adversară a româncei este Madison Keys (23 de ani, 13 WTA), care a trecut de Naomi Osaka, scor 6-1, 7-6.
  • Calificarea în optimile de finală ale competiției i-a asigurat Mihaelei un câștig de 222.000 de euro.

Vezi și:  VIDEO+FOTO // SENZAȚIONALĂ! Mihaela Buzărnescu e în "optimi" la Roland Garros » O învinge pe Elina Svitolina și își cunoaște următoarea adversară

Mihaela Buzărnescu explică secretul unui succes magnific la Roland Garros: "Astăzi mi-am spus că nu trebuie să fac asta din nou. Și mi-a ieșit!"

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”