SPORTURI  »  TENIS  »  WINNERS OPEN

VIDEO Mihaela Buzărnescu s-a calificat în „sferturi” la Winners Open » E singura sportivă din România rămasă în competiție

Mihaela Buzărnescu (170 WTA) a învins-o pe Lara Arruabarrena-Vecino (198 WTA), scor 6-3, 7-5, și s-a calificat în sferturile de finală de la Winners Open, turneu WTA organizat la Cluj.

Articol de GSP - Publicat joi, 05 august 2021 18:08 / Actualizat joi, 05 august 2021 18:33

România a avut 8 reprezentante pe tabloul principal de la Winners Open. Doar Mihaela Buzărnescu a atins faza sferturilor de finală, după o victorie concludentă în fața spanioloaicei Lara Arruabarrena-Vecino.

Mihaela Buzărnescu, în „sferturi” la Winners Open

Buzărnescu a început perfect partida de la Cluj. S-a desprins la 2-0, dar o serie de erori neforțate au readus-o pe iberică în joc. Mihaela a forțat din nou în final și a închis actul după 38 de minute, scor 6-3.

În setul secund, sportiva din România a fost ajutată de serviciu. A pus prima minge în teren în 77% din cazuri, a trimis 3 ași și a avut nervii mai tari în game-urile decisive.

Buzărnescu merge în sferturile de finală, unde o va întâlni pe Krystina Pliskova (123 WTA), reprezentantă a Cehiei. Partida este programată vineri, la o oră ce urmează să fie anunțată de organizatori.

253.238 $este fondul total de premiere de la Winners Open

VIDEO Punctul decisiv al disputei Buzărnescu - Arruabarrena-Vecino

Rafael Nadal a reușit un punct nebun la Washington! Dar sunt griji: „Mi-aș dori să nu mă mai doară piciorul”

Alize Cornet, atacată violent după eliminarea de la Cluj: „Să trăiască pariorii sportivi!”